En af verdens mest frygtede hackergrupper er selv blevet hacket

En ny lækage giver offentligheden adgang til en af de mest omfattende samlinger af interne data fra en cyberkriminel organisation til dato.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Premium Kun for abonnenter
Det får du i artiklen
  • Læs mere om den berygtede hackergruppe, der selv er blevet offer for et hackerangreb.
  • Disse oplysninger er nu frit tilgængelige om gruppen.
600
3 min
Det er ikke hver dag, cyberkriminelle selv bliver ofre for cyberkriminalitet.

Og den ramte gruppe er ikke hvilken som helst gruppe.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

IT-Universitetet i København

CIO

Københavnsområdet

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job