DR-krav om licens på computere skudt ned

Kulturministeren vil ikke give DR lov til at kræve licens, når folk ser tv på computere. Der er heller ikke politisk opbakning til et forslag fra Socialdemokraterne om at kræve licens af alle husstande.

Regeringen vil ikke give Danmarks Radio lov til at opkræve licens, når folk i stedet for almindelige fjernsyn og radioer bruger computere og mobiltelefoner.

Det nuværende medieforlig udløber med udgangen af 2006. Når der skal forhandles et nyt, er kulturminister Brian Mikkelsen (K) indstillet på at diskutere, om DR skal kunne kræve særskilt betaling for ydelser, der ligger ud over den programvirksomhed, som licensen dækker i dag.

Men nye afgifter i form af licens på elektronisk udstyr som computere vil være i strid med skattestoppet, siger kulturministeren til Ritzau.

- Jeg vil være bekymret for at få en sådan ny skatteskrue, hvor man kan lægge licens på forskellige apparater og på den måde hive flere penge ud af danskerne, siger Brian Mikkelsen.

Kulturministeren afviser også et forslag fra Socialdemokraterne om at udbrede licensbetalingen, så alle husstande betaler til DR, uanset om de har fjernsyn og radio eller ej.

Socialdemokraternes medieordfører Mogens Jensen mener ellers, at det vil løse problemet med den tekniske udvikling, som ifølge DR udhuler licensen.

Venstre er i lighed med den konservative kulturminister imod Socialdemokraternes tanker, der også møder modstand hos regeringens støtteparti Dansk Folkeparti.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S