DR-krav om licens på computere skudt ned

Kulturministeren vil ikke give DR lov til at kræve licens, når folk ser tv på computere. Der er heller ikke politisk opbakning til et forslag fra Socialdemokraterne om at kræve licens af alle husstande.

Regeringen vil ikke give Danmarks Radio lov til at opkræve licens, når folk i stedet for almindelige fjernsyn og radioer bruger computere og mobiltelefoner.

Det nuværende medieforlig udløber med udgangen af 2006. Når der skal forhandles et nyt, er kulturminister Brian Mikkelsen (K) indstillet på at diskutere, om DR skal kunne kræve særskilt betaling for ydelser, der ligger ud over den programvirksomhed, som licensen dækker i dag.

Men nye afgifter i form af licens på elektronisk udstyr som computere vil være i strid med skattestoppet, siger kulturministeren til Ritzau.

- Jeg vil være bekymret for at få en sådan ny skatteskrue, hvor man kan lægge licens på forskellige apparater og på den måde hive flere penge ud af danskerne, siger Brian Mikkelsen.

Kulturministeren afviser også et forslag fra Socialdemokraterne om at udbrede licensbetalingen, så alle husstande betaler til DR, uanset om de har fjernsyn og radio eller ej.

Socialdemokraternes medieordfører Mogens Jensen mener ellers, at det vil løse problemet med den tekniske udvikling, som ifølge DR udhuler licensen.

Venstre er i lighed med den konservative kulturminister imod Socialdemokraternes tanker, der også møder modstand hos regeringens støtteparti Dansk Folkeparti.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos