DR-krav om licens på computere skudt ned

Kulturministeren vil ikke give DR lov til at kræve licens, når folk ser tv på computere. Der er heller ikke politisk opbakning til et forslag fra Socialdemokraterne om at kræve licens af alle husstande.

Regeringen vil ikke give Danmarks Radio lov til at opkræve licens, når folk i stedet for almindelige fjernsyn og radioer bruger computere og mobiltelefoner.

Det nuværende medieforlig udløber med udgangen af 2006. Når der skal forhandles et nyt, er kulturminister Brian Mikkelsen (K) indstillet på at diskutere, om DR skal kunne kræve særskilt betaling for ydelser, der ligger ud over den programvirksomhed, som licensen dækker i dag.

Men nye afgifter i form af licens på elektronisk udstyr som computere vil være i strid med skattestoppet, siger kulturministeren til Ritzau.

- Jeg vil være bekymret for at få en sådan ny skatteskrue, hvor man kan lægge licens på forskellige apparater og på den måde hive flere penge ud af danskerne, siger Brian Mikkelsen.

Kulturministeren afviser også et forslag fra Socialdemokraterne om at udbrede licensbetalingen, så alle husstande betaler til DR, uanset om de har fjernsyn og radio eller ej.

Socialdemokraternes medieordfører Mogens Jensen mener ellers, at det vil løse problemet med den tekniske udvikling, som ifølge DR udhuler licensen.

Venstre er i lighed med den konservative kulturminister imod Socialdemokraternes tanker, der også møder modstand hos regeringens støtteparti Dansk Folkeparti.

Annonceindlæg fra Systematic

Systematic og Helsing vil gøre droner til en integreret del af fremtidens beredskab

Samarbejdet mellem Systematic og Helsing skal styrke Europas kontrol over egne forsvarsdata – og bringe militær og civil sikkerhed tættere sammen.

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

inforevision A/S

.NET-udvikler til digitaliseringsprojekter

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S