DR-krav om licens på computere skudt ned

Kulturministeren vil ikke give DR lov til at kræve licens, når folk ser tv på computere. Der er heller ikke politisk opbakning til et forslag fra Socialdemokraterne om at kræve licens af alle husstande.

Regeringen vil ikke give Danmarks Radio lov til at opkræve licens, når folk i stedet for almindelige fjernsyn og radioer bruger computere og mobiltelefoner.

Det nuværende medieforlig udløber med udgangen af 2006. Når der skal forhandles et nyt, er kulturminister Brian Mikkelsen (K) indstillet på at diskutere, om DR skal kunne kræve særskilt betaling for ydelser, der ligger ud over den programvirksomhed, som licensen dækker i dag.

Men nye afgifter i form af licens på elektronisk udstyr som computere vil være i strid med skattestoppet, siger kulturministeren til Ritzau.

- Jeg vil være bekymret for at få en sådan ny skatteskrue, hvor man kan lægge licens på forskellige apparater og på den måde hive flere penge ud af danskerne, siger Brian Mikkelsen.

Kulturministeren afviser også et forslag fra Socialdemokraterne om at udbrede licensbetalingen, så alle husstande betaler til DR, uanset om de har fjernsyn og radio eller ej.

Socialdemokraternes medieordfører Mogens Jensen mener ellers, at det vil løse problemet med den tekniske udvikling, som ifølge DR udhuler licensen.

Venstre er i lighed med den konservative kulturminister imod Socialdemokraternes tanker, der også møder modstand hos regeringens støtteparti Dansk Folkeparti.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S