DR-krav om licens på computere skudt ned

Kulturministeren vil ikke give DR lov til at kræve licens, når folk ser tv på computere. Der er heller ikke politisk opbakning til et forslag fra Socialdemokraterne om at kræve licens af alle husstande.

Regeringen vil ikke give Danmarks Radio lov til at opkræve licens, når folk i stedet for almindelige fjernsyn og radioer bruger computere og mobiltelefoner.

Det nuværende medieforlig udløber med udgangen af 2006. Når der skal forhandles et nyt, er kulturminister Brian Mikkelsen (K) indstillet på at diskutere, om DR skal kunne kræve særskilt betaling for ydelser, der ligger ud over den programvirksomhed, som licensen dækker i dag.

Men nye afgifter i form af licens på elektronisk udstyr som computere vil være i strid med skattestoppet, siger kulturministeren til Ritzau.

- Jeg vil være bekymret for at få en sådan ny skatteskrue, hvor man kan lægge licens på forskellige apparater og på den måde hive flere penge ud af danskerne, siger Brian Mikkelsen.

Kulturministeren afviser også et forslag fra Socialdemokraterne om at udbrede licensbetalingen, så alle husstande betaler til DR, uanset om de har fjernsyn og radio eller ej.

Socialdemokraternes medieordfører Mogens Jensen mener ellers, at det vil løse problemet med den tekniske udvikling, som ifølge DR udhuler licensen.

Venstre er i lighed med den konservative kulturminister imod Socialdemokraternes tanker, der også møder modstand hos regeringens støtteparti Dansk Folkeparti.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job