Kæmpe dansk cyberøvelse på vej: Er du klar, når alarmen lyder?

Sidste år deltog 1400 it-folk øvelsen Hele Danmark Øver, og nu løber den snart af stablen igen. 12 store danske aktører fra den offentlige og private sektor står bag øvelsen i år.

Artikel top billede

Er din organisation klar?

Snart bliver en stor dansk cyberøvelse blæst i gang, hvor virksomheder får mulighed for at prøve, hvordan det er at blive udsat for et cyberangreb.

Det sker, når øvelsen Hele Danmark Øver 1. oktober bliver sparket i gang i konferencecenteret D15 i Københavns Nordvest-kvarter, hvor beredskabsminister Torsten Schack Pedersen vil holde åbningstalen.

Store aktører bakker op

Bag øvelsen står følgende 12 store aktører fra den offentlige og private sektor: Styrelsen for Samfundssikkerhed, Politiet, IT-Branchen, Industriens Fond, Dansk Erhverv, Dansk Industri, Dansk IT, Tryg, EY, Cisco, Secure Practice og TDC Erhverv.

”Du ville aldrig sende dit fodboldhold på banen uden træning. Det samme gælder cybersikkerhed: Uden praktisk erfaring er det svært at reagere optimalt, når presset er på.

Ellers bliver det som at møde op til en Champions League-finale uden nogensinde at have sparket til en bold. Med Hele Danmark Øver får virksomheder hjælp til at styrke deres beredskab, før cyberangrebet rammer. Derfor er DI stolte partnere bag denne vigtige indsats,” siger Andreas Holbak Espersen, branchedirektør i Dansk Industri, i en pressemeddelelse.

Hele Danmark Øver kommer samtidig til at markere starten på den årlige cybersikkerhedsmåned, der finder sted i oktober.

Da øvelsen løb af stablen i fjor, blev der afviklet i alt 20 fysiske beredskabsøvelser med 1.400 deltagere fra 1.000 virksomheder.

Hver anden virksomhed ændrede sine planer

En rundspørge bagefter viste ifølge en pressemeddelelse fra Hele Danmark Øver, at 72 procent af de adspurgte virksomheder vurderede, at de efterfølgende følte sig bedre klædt på til at håndtere et cyberangreb, og 78 procent mente, at de havde fået en øget bevidsthed om cybersikkerhed.

Derudover oplyste 58 procent, at det havde ført til ændret adfærd i hverdagen, og i 48 procent af de deltagende virksomheder har man efterfølgende ændret sine retningslinjer og beredskabsplaner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

Laura Bøjer

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job