Mens lande som Tyskland, Schweiz og USA har indført forbud eller restriktioner mod den russiske software Agisoft Metashape, har Danmark endnu ikke taget stilling til, om brugen udgør en sikkerhedstrussel.
"Styrelsen for Samfundssikkerhed har ikke foretaget en risikovurdering specifikt for Agisoft," oplyser styrelsen til Børsen og henviser i stedet til, at myndigheder og virksomheder selv bør vurdere risikoen ved indkøb af software med netværksforbindelser.
Agisoft Metashape anvendes til fotogrammetri, som er den teknologien, der omdanner fotos til præcise 3D-modeller og har i årevis været udbredt blandt danske ingeniørvirksomheder, arkæologer og landinspektører.
Ifølge Børsen bruger ingeniørvirksomhederne Niras og Cowi stadig softwaren, men er i færd med at udfase den.
Flere europæiske myndigheder har allerede reageret. I Tyskland har kontoret for økonomi og eksportkontrol (BAFA) vurderet, at softwaren kan anvendes militært og dermed er omfattet af landets våbenembargo mod Rusland. I Schweiz har politiet i Zürich afinstalleret programmet af frygt for sikkerhedsrisici.
I Danmark kræver nu både Socialdemokratiet, DF og De Konservative, at beredskabsminister Torsten Schack Pedersen (V) går ind i sagen.
Torsten Schack Pedersen er ifølge Børsen endnu ikke vendt tilbage på mediets henvendelser.