To konsulenthuse vinder central opgave om danskernes sundhedsdata: Skal sikre nemmere adgang

Sundhedsdatastyrelsen har tildelt to danske konsulenthuse opgaven med at udvikle en ny national hubinfrastruktur.

Artikel top billede

(Foto: Unsplash)

Sundhedsdatastyrelsen har tildelt to danske konsulenthuse centrale roller i udviklingen af en ny national hubinfrastruktur for sundhedsdata.

Det bliver Edora og NNIT, som kommer til at stå for første trin i det offentlige digitaliseringsprojekt.

Hubinfrastrukturen skal gøre det lettere for forskere, virksomheder og myndigheder at få adgang til og benytte sundhedsdata til forskning, innovation og kvalitetsudvikling.

Det skriver Edora i en pressemeddelelse.

Som en del af projektet så skal der udvikles en portal, som gør adgang til sundhedsdata lettere. Samtidig skal der udvikles en infrastruktur, der binder datakilder, analysemiljøer og supercomputerkapacitet sammen i én arkitektur.

“Vi er utrolig stolte over at være valgt til et projekt, der får så stor betydning for dansk forskning og sundhedsvæsen. Visionen er klar, behovet er stort, og vi glæder os til at bidrage med vores erfaring inden for sikker digital infrastruktur og løsninger til den offentlige sektor,” siger Mads Hedegaard, direktør i Edora, i meddelelsen.

Projektets første trin er sat til at vare i år, hvorefter det for forventes lanceret.

AI og regnekraft

Formålet med løsningen er at gøre ansøgningsprocesser hurtigere, databehandling mere ensartet og datasikkerheden højere.

Mulighed for at benytte AI og tung beregningskraft skal også medvirke til at gøre platformen moderne og brugbar til avancerede analyser.

“Det her projekt er et skoleeksempel på, hvordan den offentlige og private sektor kan løfte noget, ingen kan løfte alene. Vi ser frem til et tæt og konstruktivt samarbejde med Sundhedsdatastyrelsen og de øvrige parter i programmet,” siger Kasper Søndergaard Andersen, Senior Vice President, Head of Region Denmark, NNIT, i meddelelsen.

Edora og NNIT indgår i projektet som leverandører af arkitektur, udvikling, sikkerhed og implementering af nøgleelementerne i den nye nationale infrastruktur.

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S