Buyblue: Vi omsætter for 100 mio. om et år

Erhvervsportalen Buyblue.dk, der gik online i fredags, har annonceret voldsomt op til lanceringen og forventer at omsætte for "et trecifret millionbeløb" om et år. Alfa og omega er, at det skal være nemt og uden komplikationer at købe via Buyblue.dk.

"Revet væk," "Easy as hell" og "I avisen i dag - på gaden i morgen." Mange ikke helt almindelige annoncer har præget medierne i den senere tid op til åbningen af erhvervsportalen Buyblue.dk i fredags.

? Annoncer, annoncer og annoncer. Vi skal være kendte, så strategien op til lanceringen af Buyblue.dk har helt klart været masser af annoncering, fortæller Michael Winther, direktør i Blue IT Nordic og idémand til erhvervsportalen Buyblue.dk.

Han forventer, at portalen i løbet af de næste 12 måneder når en omsætning på "et trecifret millionbeløb."

Der er ifølge Winther tale om gammel vin på nye flasker for det at købe it-udstyr via internettet, er der ikke noget nyt i.

? Mange indkøbsportaler er sindssygt svære at finde ud af, hvor vores er langt lettere og mere overskuelig i sin opbygning, mener Michael Winther.

Personlig shopper

Udover at tilbyde de handlende en rådgiver i form af en "personlig shopper", hvis de skulle føle behov for det, tilbyder Buyblue.dk også at tage kundernes brugte udstyr i bytte mod en fast pris.

Buyblue.dk forhandler hardware fra mange af de store producenter som for eksempel Canon, Fujitsu-Siemens, HP og IBM.

Konkurrenterne bliver ifølge Michael Winther udover de to største herhjemme Dell.dk og Computerstore.dk "alle web-shops mere eller mindre."

Portalen er ejet af it-forhandleren Blue IT Nordic, der igen er ejet af ITG (International Trading Group), som har hovedkontor i Frederiksberg Kommune og filialer flere steder på kloden.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job