Lej en babe.dk

Domænefirmaernes ugentlige lister over domæner, som er slettet og klar til at blive handlet, kan være deprimerende læsning: Tænk, alle de gode ideer, der alligevel ikke kunne løbe rundt.

Listerne over frigivne domænenavne er det forgræmmede ekko af alle de virksomheder, der alligevel ikke blev til noget eller mistede pusten i sin spæde start.

Det er driftige folk, som har registreret navnene, men som af forskellige årsager måtte se de gode ideer smuldre mellem hænderne på grund af pengemangel.

Eller fordi navnet eller produktet alligevel var forkert. Eller begge dele.

Tag for eksempel webfirmaet Webhosting A/S?s liste over udgåede domæner fra i dag.

Her kan man se, at manden (gætter vi på) bag det ellers løfterige initiativ Lejenbabe.dk har opgivet ævred, og ikke længere tror på, at hans babe-udlejningsfirma vil sikre ham pensionen.

Muligvis falder firmaets aktiviteter ind under rufferi-lovgivingen. Men tanken er bestemt interessant, ikke mindst for en hel nation af it-folk, der til daglig er mere optaget af at lave lækre kodelinier end at score damer, og hvor flotte kurver altid har noget at gøre med sinus.

I samme boldgade må vi begræde tabet af Dirtyunderwear.dk, mens folkene bag Densutterjoikkesigselv.dk heldigvis har stukket piben ind.

Der kom desværre heller aldrig rigtig gang i Greatsex.dk, der nu er til salg igen.

Det er også er nat med Organakupunktur.dk. Hvor går man nu hen, når trangen til at få stukket nåle i leveren eller få piercet milten melder sig?

Præcis hvad er skete med websitet Mettesben.dk tør vi ikke gætte på. Forhåbentlig ikke noget slemt.

Og så er der jo Clairvoyanthansjessen.dk. Den hjemmeside er indtil videre også tabt for verden.

Men det burde han vel for pokker selv have kunnet forudse?

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS