Danmark er stadig Scribonas sorte får

Allerede i 2003 blev Danmark udråbt som "Scribona-koncernens smertensbarn." Samme år blev der fyret 42 ansatte, og sidste forår røg der yderligere 25 medarbejdere. I halvårsregnskabet går det mest tilbage i Danmark, og nu skal der fyres endnu engang.

Den svenskejede it-distributør Scribona har i årevis kæmpet med smertensbarnet Danmark. Mere end 130 millioner kroner er der kanaliseret til det danske selskab i løbet af de sidste par år.

Siden 2003 har Scribona-koncernen haft problemer i Danmark. Samme år blev der fyret 42 ansatte, og sidste forår røg yderligere 25 medarbejdere.

I halvårsregnskabet for første halvdel af 2005 er det danske Scribona-selskabs bidrag heller ikke alverden at skrive hjem om.

For så vidt angår omsætning er Danmark det eneste land, der ikke når over en milliard kroner. Herhjemme dalede omsætningen i første halvår 2005 sammenlignet med samme periode sidste år fra 750 millioner kroner til 595 millioner.

Omsætningsmæssigt har Danmark dog en lidelsesfælle i det norske Scribona-selskab, hvor omsætningen også gik tilbage med 100 millioner kroner i første halvår.

I alt omsatte Scribona-koncernen for 4,4 milliarder kroner i første halvår sammenlignet med 4,7 milliarder kroner i samme periode året før. Resultat før skat endte på minus 1,6 million kroner mod 23 millioner halvåret før.

Værre med driften

På driften står det værre til. Her har Danmark godt nok en markant fremgang, men da udgangspunktet, første halvår 2004, er minus 28 millioner kroner bliver driftsresultatet for første halvdel af 2005 minus 18 millioner kroner.

Kun Finland er også røget under minusgrænsen. Det finske Scribona-selskab er gået tilbage fra plus to til minus seks millioner kroner i første halvdel af i år.

I regnskabsmeddelelsen fra Scribona står der, at "den danske virksomhed har en negativ udvikling i salget, men udviser et formindsket underskud gennem forbedrede marginaler og reducerede omkostninger."

Og videre, at "forandringsarbejdet fortsætter i Danmark." Oversat betyder det, at der igen skal fyres. Denne gang mellem 20 og 30 af de omkring 100 ansatte, der er tilbage.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra den nytiltrådte danske Scribona-direktør Lars Götzsche.

Relevant link

Scribonas halvårsregnskab 2005

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job