Den amerikanske tech-kæmpe har igennem en årrække flirtet med at udvikle egne chips til forbruger-enheder.
Ser man bort fra selskabets altdominerende grafik-chips, har succesen været begrænset. Efter en moderat succes med sine ’Tegra’ chips i 10’erne, har selskabets processorer ikke været at finde i hverken pc’er, smartphones eller tablets.
Nvidia synes dog at være opsat på at gøre forsøget igen med den lovende ’N1X’ chip, som ifølge kilder tæt på produktionsleddet skulle være lige om hjørnet.
Ifølge netmediet Windows Latest kan de første laptops med N1X-chippen ombord få debut allerede fra første kvartal 2026.
Gave til gamere og grundforskere
N1X markerer sig ved at være bygget omkring ARM-arkitekturen, som er kendetegnet ved at levere strømeffektive processorer, men som gentagne gange har vist sig at døje med Windows og Windows-apps.
Nvidias nye chip står dog til at debutere i samspil med den kommende forårsoverhaling af Windows 11, version 26H1, og står dermed til at udnytte de nyeste funktioner og optimeringer til Windows.
N1X-processoren har mange ligheder med Nvidias aktuelle GB10-superchip, som er at finde i maven på selskabets DGXSpark -enhed – en enhed som selskabet kalder en ’supercomputer til skrivebordet’.
Den deler arkitektur med Nvidias ’Blackwell’ GB200 chip, som i dag er at finde i klodens førende AI-datacentre.
Hvis N1X-processoren matcher GB10-chippen, vil den byde på 20 regnekerner (heraf 10 performance-optimerede og 10 strømoptimerede) samt op til 128 gigabyte lynhurtig LPDDR5X hukommelse via 256-bit bus.
Hukommelsen deles med en potent indbygget grafikchip med 6144 regnekerne – det samme som i Nvidias aktuelle RTX 5070 desktop-grafikkort. Den delte hukommelse gør dog platformen ideel til AI-opgaver.
Vitaminkur til Windows
Siden Microsofts i 2024 genlancerede en ARM-optimeret Windows, har selskabet døjet med at få særligt spil til at køre gnidningsfrit på den særlige hardware.
Den kommende Windows 26H1 skulle dog være særligt møntet på at få ARM-hardwaren til at spille. I november lød det specifikt fra selskabet at ’26H1 ikke byder på nogen nye features i forhold til 25H2, men alene inkluderer ændringer til at understøtter særlige chips’.
En anden lovende ARM-processor, Qualcomm Snapdragon Elite X2, står også til at debutere i samspil med Windows 26H1.
Lækkede tests og fragtdokumenter viser, at en række pc-producenter, heriblandt Dell, HP og Lenovo, synes at have protyper af platformen i støbeskeen.
Her noterer netmediet PCGamer, at Dell-enheden er en 16 tommers laptop under ’Alienware’ gaming-brandet, hvilket mere end bare indikerer, at der fokus på Windows-spilydelsen med Nvidias N1X-processor.
Nvidias laptop-offensive står efterfølgende til at blive fulgt op af en desktop-optimeret version af chippen kaldet N1. Denne står til debut i andet kvartal 2026.