Tysk våbenkæmpe klar med alternativ til Starlink: Vil vriste sig fri af amerikansk afhængighed

Europa gør oprør mod Elon Musks greb om rummet – og skruer op for både våben, internet og uafhængighed i satellitkrigen.

Artikel top billede

(Foto: Nasa.org)

Endnu et europæisk alternativ ser atmosfærens lys.

Den tyske våbenproducent Rheinmetall går sammen med satellitfirmaet OHB i et forsøg på at slippe fri af Elon Musks greb om militær kommunikation.

Sammen vil de to selskaber skyde deres egne lavthængende satellitter i kredsløb og skabe et sikkert internet til Bundeswehr – og dermed udfordre Starlink, der i dag er militær standard i krigszoner som Ukraine, skriver Berlingske på grund af en artikel i Financial Times.

”Vi taler om et Starlink til Bundeswehr,” skriver det britiske erhvervsmedie.

Den tyske regering har afsat 260 milliarder kroner til rumteknologi alene. Det tredjestørste budget i verden.

Starlink har længe siddet tungt på markedet for lavbanesatellitter – men nu rører Europa på sig.

Tre af kontinentets sværvægtere – franske Airbus, italienske Leonardo og Thales – vil fra 2027 fusionere deres satellitforretninger og danne en fælles blok mod Musk.

Og modstanden breder sig nordpå.

I oktober vragede Grønlands selvstyreejede teleselskab Tusass Starlink i en opsigtsvækkende beslutning. I stedet blev franske Eutelsat valgt til at levere internet til Øst- og Nordgrønland.

”Vi har alt for længe haft kunder, der ikke har haft gode nok services,” udtalte Tusass-direktør Toke Binzer i den forbindelse.

Den Bremen-baserede rumkoncern OHB står allerede bag satellitterne til EU’s flagskib Galileo – Europas svar på GPS fra USA.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S