Amazon vil optage et af verdens største lån - og bruge det hele på AI: Mange står i kø med pengene klar i hånden

Amazon følger trop efter flere andre store it-virksomheder og gør klar til at optage kæmpelån, som skal investeres i AI.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

37 milliarder eller hvad der svarer til knap 250 milliarder kroner.

Så mange penge vil Amazon forsøge at låne af investorer og andre. Hver eneste øre skal investeres i AI.

De mange penge vil Amazon rejse ved at udstede obligationer til investorerne over en række runder.

Bloomberg skriver, at interesen for at købe obligationerne er meget stor, og at udbuddet af dem straks er blevet overtegnet.

De store it-virksomheder har i flere år været opflammet af et verdenshistoriens måske største og dyreste investerings-kapløb, hvor alt handler om AI.

Det kræver investeringer af ekstreme summer penge at følge med - og det vil alle de store virksomheder, der for tiden tydeligt ser, at vinderne af AI-kapløbet kan komme til at definere hele it-markedet i de kommende mange år.

Reuters skriver, at investorerne er mere end villige til at pumpe penge ind i virksomhederne for at finansiere deres investeringer i AI.

Med masse-udstedelsen af obligationer følger Amazon i kølvandet på Alphabet, som for en måneds tid siden tog den usædvanlige beslutning om at udstede obligationer med en løbetid på 100 år.

Også Oracle har optaget store lån for at kunne finansiere sine investeringer i AI.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect