Morgen-briefing: Nye kræfter i Dansk IT's bestyrelse / Her er Unit IT's nye topchef / SAS-rejsende får lynhurtigt internet med Starlink / Østrig klar med SoMe-forbud

Nye kræfter i Dansk IT's bestyrelse, her er Unit IT's nye topchef, SAS-rejsende får lynhurtigt internet med Starlink, Østrig klar med SoMe-forbud, og Novo-konkurrent i stor AI-aftale.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Velkommen til mandagens morgen-briefing fra Computerworld i en uge, som er lidt kortere end de fleste andre på grund af de forestående påske-helligdage.

Vi indleder dagen med nogle rokader på ledelsesniveau.

Nye kræfter i Dansk IT's bestyrelse

To nye profiler trådte ind i bestyrelsen for Dansk IT, da interesseforeningen holdt generalforsamling torsdag aften i sidste uge.

Med Anders Schøler Kollin og Maja Voigt Øvlisen træder to profiler ind i bestyrelsen med hver deres faglige afsæt, skriver foreningen på sin hjemmeside.

Anders Schøler Kollin er it- og digitaliseringschef i Viborg Kommune. Han indtræder i Dansk It's bestyrelse med en ambition om at bringe forretningens behov og den offentlige praksis tættere ind i arbejdet.

Maja Voigt Øvlisen er lead business information security officer i Norlys og har fokus på cybersikkerhed og på at skabe sammenhæng mellem forretning og sikkerhed på tværs af organisationer.

Generalforsamlingen markerede samtidig et farvel til to andre bestyrelsesmedlemmer, nemlig, Tine Tuxen Løvstrand og Henrik Brix. De udtræder af bestyrelsen efter endt valgperiode.

Unit IT får Thomas Lausten som ny topchef

Unit IT udnævner Thomas Lausten som ny CEO med tiltrædelse den 7. april. Han afløser Jess Julin Ibsen, som har været CEO i tre år. Jess Julin Ibsen fortsætter som strategisk rådgiver for Unit IT og moderselskabet USTC.

Thomas Laustens opgave bliver ifølge en pressemeddelelse fra Unit IT at løfte lønsomheden, indfri potentialet i forretningen.

"Thomas kommer med en stærk personlighed og en direkte tilgang til at løse opgaver. Han har solid ledelseserfaring og besidder en særdeles stærk evne til at eksekvere på forandringsledelse i internationale miljøer inden for IT-branchen," siger Nina Østergaard, formand for Unit ITs bestyrelse og medejer af USTC.

Thomas Lausten kommer senest fra en rolle som CEO for Mobotix, der er specialiseret i intelligente, cybersikre IP-videosystemer. Han har tidligere været VP for EMEA i Milestone Systems og Global Sales Director for Siemens Security Products.

Han er desuden tilknyttet bl.a. FSN Capital Partners som Industrial Advisor og kommer med en bestyrelseserfaring, hvor han har sikret fokus på at styrke indtjeningsevnen hos flere selskaber.

Unit IT leverer løsninger inden for infrastruktur, privat- og public cloud og konsulentydelser.

I det seneste regnskabsår, 2023/2024, havde Unit IT en bruttofortjeneste på 99,1 millioner kroner mod 121,3 millioner kroner året før.

Resultatet af primær drift var i regnskabet for 2023/24 et underskud på 19,4 millioner kroner mod et overskud på 4,2 millioner kroner året før.

SAS-rejsende får lynhurtigt internet med Starlink

SAS er begyndt at bruge satellitsystemet Starlink til at give passagererne hurtigt internet på flyrejserne.

Dermed kan luftfartsselskabets passagerer opnå hastigheder op til 500 MB per sekund på rejserne.

Det skriver flyselskabet i en pressemeddelelse.

”Det her er et stort skridt mod at tilbyde vores kunder en mere fleksibel, produktiv og rar tid om bord. Denne løsning bringer oplevelsen om bord tættere på, hvordan folk lever deres liv i dag,” siger Paul Verhagen, der er kommerciel direktør i SAS, meddelelsen.

I første omgang kommer WiFi-adgangen til at fungere i Airbus 320-flyene, og inden sommeren forventer flyselskabet at have udvidet det til en stor del af flåden.

Starlink er ejet af verdens rigeste mand, Elon Musk.

Adgangen til forbindelsen sker i samarbejde med teleselskabet 3 og er gratis for medlemmer af EuroBonus, der er SAS’ kundeprogram.

Østrig klar med SoMe-forbud

Østrig har vil forbyde sociale medier for børn under 14 år. Dermed bliver alpelandet det seneste land til at indføre restriktioner for børn online.

Det skriver Reuters.

Det er endnu ikke klart, hvordan eller hvornår forbuddet vil blive implementeret.

Ifølge Vicekansler Andreas Babler fra Socialdemokraterne kan regeringen ikke se til, mens sociale medier gør børn "afhængige og også ofte syge".

Han siger, at det vear politikernes ansvar at beskytte børn og argumenterede for, at spørgsmålet ikke skal behandles anderledes end alkohol eller tobak.

I fremtiden vil østrigske børn under 14 år ifølge vicekansleren blive beskyttet mod vanedannende algoritmer.

Novo-konkurrent i stor AI-aftale

Novo Nordisks hovedkonkurrent, Eli Lilly, har indgået en aftale med biotekselskabet Insilico Medicine, der bruger kunstig intelligens til udvikling af lægemidler.

Det skriver Financial Times.

Der er tale om en aftale til en anslået værdi af 2,75 milliarder dollar. Det svarer til knap 18 milliarder danske kroner.

Insilico kom på børsen i Hongkong i december 2025. AI-selskabet har udviklet mindst 28 lægemidler ved hjælp af generativ kunstig intelligens.

Det er ikke første gang, at eli Lilly og Insilico samarbejder. I 2023 indgik de en AI-baseret softwarelicensaftale.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S