Kæmpe-fusion på trapperne: Vil føre til verdens største teleselskab

Deutsche Telekom og T-Mobile US pønser på at smelte forretningerne sammen. Telko-kolossens værdi vil ramme 2,4 billioner danske kroner. Men både amerikanske og tyske myndigheder skal først give grønt lys.

Artikel top billede

(Foto: Deutsche Telekom AG /)

Det ligner en gigant, der er ved at rejse sig.

Der er lagt op til et ægteskab i televerdenens absolutte superliga, hvor Deutsche Telekom overvejer at smelte sammen med sin egen amerikanske guldgrube, T-Mobile US.

Lykkes det, bliver det ikke bare verdens største teleselskab målt på markedsværdi.

Det kan blive den største fusionsaftale nogensinde, skriver det tyske erhvervsmedie Tagesschau.

En ny holdingstruktur skal samle de to selskaber under ét tag og skabe en telko-kolos med en værdi på omkring 380 milliarder dollar – svarende til 2,4 billioner kroner – og op mod 300 millioner kunder globalt.

Tyske stat som storejer

Deutsche Telekom ejer allerede omkring halvdelen af T-Mobile US - en position, der går tilbage til 2001, hvor tyskerne købte Voicestream Wireless og fik foden indenfor i det amerikanske marked.

Den tyske regering ejer 14 procent af Deutsche Telekom, mens den statslige investeringsbank KfW ligeledes ejer 14 procent.

Derfor skal den tyske regering først vende tommelfingeren op, før handlen overhovedet kan gå igennem.

På den anden side af Atlanten forventes det ligeledes, at de amerikanske myndigheder vil nærstudere konsekvenserne i detaljer, før der overhovedet gives grønt lys.

Det amerikanske medie Bloomberg var det første til at berette om den forestående handel. Her påpeges det, at parringsdansen fortsat er i det tidlige stadie.

Mens både T-Mobile og Deutsche Telekom afviser at kommentere på rygterne.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job