Go’ morgen, folkens
Det er i dag torsdag 10. september, og den seneste udgave af Computerworlds morgen-briefing er netop landet på din virtuelle veranda.
Denne morgen er det nok en gang Jacob Wittorff, der som var han en kande Karat-kaffe, er klar til at give dig den bedste start på dagen.
Lad os komme i gang, og vi lægger ud med nyt fra Apple.
Apple lancerer en kaskade af nye produkter
Den nyslåede Apple-topchef John Ternus stod onsdag i spidsen for sit første Apple-event, hvor selskabet lancerede den længeventede foldbare iPhone, der har fået navnet iPhone Duo.
Derudover bød aftenen på en ny iPhone Pro, nye AirPods og nye Apple Watch-modeller. Sidstnævnte indeholder desuden en ny AI-funktion, som godt kan gå hen og blive genstand for en større privacy-diskussion.
Du kan læse mere om den helt nye Apple Duo i denne artikel.
Senere på dagen vil Computerworlds chef d’ tech Niels de Boissezon gå i dybden med endnu flere nyheder fra gårsdagens præsentation.
Lunar-stifteres nye AI-satsning går ind på det svenske marked
Det danske AI-baserede revisionshus Repodo, der for kort tid siden landede en investering på 60 millioner kroner, går nu ind på det svenske marked. Det sker blot to uger efter lanceringen i Danmark.
“Sverige har den samme udfordring som Danmark, bare i en større målestok. Derfor er Sverige et naturligt første skridt i vores ekspansion. Revision er i dag for langsom, besværlig og omkostningstung. Derfor lader vi AI tage rutinearbejdet, så revisorerne kan bruge deres tid på at skabe værdi for vores kunder med risikovurderinger, faglige skøn og dialog med virksomhederne,” siger Ken Villum Klausen, administrerende direktør og medstifter af Repodo.
Ken Villum Klausen har stiftet Repodo sammen med Peter Andreasen, Joachim Strøjer Hansen og Anders Houmann. De tre første var alle med til at stifte og opbygge den digitale bank Lunar.
Computerworld interviewede for nylig Ken Villum Klausen, der fortalte om den bagvedliggende idé og ambitionerne for Repodo.
Læs interviewet her.
Microsoft-huset Evidi køber Datacon
Det nordiske Microsoft-hus Evidi har opkøbt den danske Dynamics 365-specialist Datacon.
Evidi oplyser, at opkøbet skal styrke selskabets kompetencer inden for ERP, data og kunstig intelligens.
”Vi oplever en stigende efterspørgsel fra virksomheder, der ønsker at modernisere deres kerneprocesser, udnytte deres data bedre og skabe værdi med AI,” siger Jørn Seglem, administrerende direktør i Evidi.
Evidi har hovedkvarter i Oslo og betegner sig selv som en af Nordens førende Microsoft-partnere. Selskabet har knap 500 medarbejdere i Norge, Sverige og Danmark.
Stopper som topchef i Hiper
Lars Blach stopper som administrerende direktør i det TDC-ejede bredbåndsfirma Hiper.
På LinkedIn skriver Lars Blach, at han ved udgangen af september tiltræder som partner i den AI-baserede forsikringsmægler Norlix.
”Det seneste års tid har jeg fulgt med i, hvad Norlix har gang i inden for forsikring og pensionsmægling til SMV'er, og set, hvordan AI generelt transformerer tilsvarende servicediscipliner. Mødet med teamet har gjort mig sikker på, at der er store ting i vente,” skriver han.
I dag er det 36 år siden, at den første internetsøgemaskine blev lanceret
Det er 36 år siden, at verdens første internetsøgemaskine, Archie, blev lanceret.
Archie så dagens lys den 10. september 1990 på et tidspunkt, hvor webbrowseren endnu ikke var blevet opfundet (den blev opfundet af Tim Berners-Lee senere samme år, red.), og søgemaskinen blev derfor skabt med henblik på at indeksere FTP-arkiver i stedet for websider.