Forskere skaber menneskelig Pacman

Spillet Pacman, den lille altædende ost, der styres rundt på skærmen, har fået en menneskelig fætter. Det er videnskabsmænd fra Singapore, der har skabt en variant af Pacman, hvor spillerne går rundt på gaden og æder gule prikker og hinanden.

Et Singapore-baseret team af videnskabsmænd fra Nanyang Tekniske Universitets Mixed Reality Lab har udviklet et Pacman-spil, hvor virkeligheden møder det virtuelle. Det skriver Associated Press (AP).

? I stedet for at trykke på et tastatur eller rode med en joystick for at styre Pacman rundt på skærmen bliver spilleren selv til Pacman og spiller på gader og veje, siger Adrian David Cheok, leder af Nanyang Tekniske Universitets Mixed Reality Lab til AP.

I en demonstration for nylig spillede forskeren James Teh Pacman ved at tage en rygsæk på, der indeholdt en bærbar og et headset med indbygget kamera og briller.

Sensorer og andre elektroniske dimser var fastgjort til rygsækken ved hjælp af tape.

Spiser gule prikker

Ligesom i computerspillet var det Tehs opgave at samle så mange gule prikker som muligt. Prikkerne sås i brillerne som vuggende gule dimser, der flød omkring over en række af parkerede biler.

Mens fodgængere nysgerrigt fulgte spillet, kunne James Teh se sin kollega Lee Shang Ping gå rundt med det samme udstyr som ham selv.

Shang Ping spillede Ghost og skulle bare røre Teh for at få ham til at forsvinde, igen ligesom i spillet.

Indtil videre er udstyret både tungt og dyrt ? 2,5 kg til en pris af 47.000 kroner, men forskerne arbejder på at udvikle en mindre version, hvor den bærbare computer og headsettet bliver erstattet af en tredjegenerations 3G-telefon.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S