Danske forældre kan i øjeblikket ikke logge ind på Aula.
Det sker, efter at kommunernes it-fællesskab Kombit onsdag eftermiddag af sikkerhedshensyn valgte at lukke adgangen til Aula.
”Vi har lukket Aula midlertidigt, fordi vi håndterer en potentiel teknisk sikkerhedsrisiko.
Det er endnu uklart, hvor lang tid arbejdet vil tage, og vi kan derfor ikke på nuværende tidspunkt oplyse, hvornår løsningen er tilgængelig igen,” skriver Aula i sin driftsstatus.
Risiko i underliggende element
Til nyhedsbureauet Ritzau oplyser Lars Skov Granerud, der er pressechef for Kombit, at risikoen stammer fra det, som han kalder ”et underliggende element” i løsningen.
”Vi er blevet gjort opmærksom på en potentiel teknisk sikkerhedsrisiko i et underliggende element på flere af vores løsninger,” siger Lars Skov Granerud, pressechef for Kombit, til nyhedsbureauet Ritzau.
Ud over Aula valgte Kombit også at lukke for en række andre systemer, herunder et bibliotekssystem, men har efterfølgende genåbnet alle andre systemer end Aula.
Aula bruges af op mod to millioner borgere, og i denne uge er det præcis syv år siden, at løsningen blev taget i brug på folkeskolerne i alle landets 98 kommuner, hvor den erstattede det tidligere ForældreIntra.
Løsningen er indkøbt og kravspecificeret af Kombit, men udviklet af Netcompany.