Dansker scorer gigant-gevinst på Skype-salg

Den danske it-iværksætter Morten Lund ramte en guldåre, da han for nogle år siden valgte at skyde 50.000 euro i nyt it-firma med navnet Skype. Nu er Skype solgt for 16 milliarder kroner, og Morten Lunds private formue nærmer sig 100 millioner kroner.

Salget af net-telefonitjenesten Skype for 16 milliarder kroner til verdens største netauktion, amerikanske Ebay, kaster også store beløb af sig til flere danskere.

Ud over medstifter Janus Friis skød også den danske it-iværksætter Morten Lund penge i Skype, da selskabet blev stiftet.

De 50.000 euro - svarende til omkring 373.000 danske kroner - er med salget til Ebay blev mangedoblet.

Morten Lund vil ikke fortælle, hvor meget han præcist får ud af Skype-salget, men hans aktieandel var på under fem procent.

Hans personlige formue afslører dog noget om størrelsen af gevinsten.

- Jeg havde et delmål om at nå 100 millioner kroner, og det er jeg nok ikke så langt fra, siger han til Computerworld.

- Lige nu synes jeg godt, at jeg kan forstå dem, der vinder i lotto, fortsætter han.

Morten Lunds rolle i Skype har ud over et kapitaltilskud været at hjælpe med at slå Skype fast som et varemærke i begyndelsen.

De mange penge, han har fået ud af salget, vil ikke ændre det store på hans livsstil, hvor det primært handler om at skabe vækst for softwarefirmaet Bullguard.

- Vi skal lave Bullguard til en stor forretning, og så vil jeg fokusere på at lave en investeringsfond i Kina. Det sætter jeg næsten alt ind på, fortæller han.

Morten Lund har været med til at stifte et hav af it-relaterede firmaer, heriblandt Neo Ideo og Prey4, som i dotcom-dagene var velkendte navne i den danske it-branche.

Mens Morten Lund hovedsagelig har været investor i Skype, har de to danskere Janus Friis og Malthe Sigurdsson spillet en større rolle.

Janus Friis var sammen med svenske Niklas Zennström med til at stifte Skype, mens Malthe Sigurdsson er Skypes grafiske designer.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland