Dansker scorer gigant-gevinst på Skype-salg

Den danske it-iværksætter Morten Lund ramte en guldåre, da han for nogle år siden valgte at skyde 50.000 euro i nyt it-firma med navnet Skype. Nu er Skype solgt for 16 milliarder kroner, og Morten Lunds private formue nærmer sig 100 millioner kroner.

Salget af net-telefonitjenesten Skype for 16 milliarder kroner til verdens største netauktion, amerikanske Ebay, kaster også store beløb af sig til flere danskere.

Ud over medstifter Janus Friis skød også den danske it-iværksætter Morten Lund penge i Skype, da selskabet blev stiftet.

De 50.000 euro - svarende til omkring 373.000 danske kroner - er med salget til Ebay blev mangedoblet.

Morten Lund vil ikke fortælle, hvor meget han præcist får ud af Skype-salget, men hans aktieandel var på under fem procent.

Hans personlige formue afslører dog noget om størrelsen af gevinsten.

- Jeg havde et delmål om at nå 100 millioner kroner, og det er jeg nok ikke så langt fra, siger han til Computerworld.

- Lige nu synes jeg godt, at jeg kan forstå dem, der vinder i lotto, fortsætter han.

Morten Lunds rolle i Skype har ud over et kapitaltilskud været at hjælpe med at slå Skype fast som et varemærke i begyndelsen.

De mange penge, han har fået ud af salget, vil ikke ændre det store på hans livsstil, hvor det primært handler om at skabe vækst for softwarefirmaet Bullguard.

- Vi skal lave Bullguard til en stor forretning, og så vil jeg fokusere på at lave en investeringsfond i Kina. Det sætter jeg næsten alt ind på, fortæller han.

Morten Lund har været med til at stifte et hav af it-relaterede firmaer, heriblandt Neo Ideo og Prey4, som i dotcom-dagene var velkendte navne i den danske it-branche.

Mens Morten Lund hovedsagelig har været investor i Skype, har de to danskere Janus Friis og Malthe Sigurdsson spillet en større rolle.

Janus Friis var sammen med svenske Niklas Zennström med til at stifte Skype, mens Malthe Sigurdsson er Skypes grafiske designer.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Idura

    Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

    I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Sektionschef til Datagovernance – Dataplatform og Digitalt Fundament

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Head of Development

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT