Microsoft og Symantec tilbyder ny backup

To af verdens største softwarehuse, Symantec og Microsoft, forventes i den nærmeste fremtid at annoncere produkter, der er rettet mod løbende back-up af virksomhedsdata. Traditionel 24-timers back-up er en døende disciplin på grund af overvældende datamængder.

Symantec og Microsoft ventes i denne uge at annoncere produkter, der ligesom IBM's nylige annoncering, er rettet mod løbende backup af kritiske virksomhedsdata. Det skriver Financial Times.

I New York annoncerer Microsoft sin System Center Data Protection Manager, og Symantec står på spring for at annoncere sin nye Backup Exec 10D, der er lavet af Symantecs nyeste virksomhedsovertagelse Veritas.

Begge ligner konceptmæssigt Tivoli Continuous Data Protection, som IBM ifølge Financial Times annoncerede for 10 dage siden.

Traditionel backp af vitale informationer er hidtil sket om natten i datacentre, men den måde at gøre det på er ikke længere god nok for mange virksomheder.

Vi har nået grænsen

? Der er simpelthen for mange data. Vi har nået den fysiske grænse for hvor mange data, vi kan nå at tage backup af i en 24-timers periode, siger Steve Duplessie, senioranalytiker hos virksomheden the Enterprise Strategy Group, til Financial Times.

Med Continuous Data Protection eller CDP kan softwaren blive indstillet til at tage backup for hver få sekunder, eller så snart noget bliver skrevet. En af fordelene er, at den løbende backup er mindre pladskrævende til fil-backup.

Skulle en computervirus eller en naturkatastrofe ramme, kan status på en fil hurtigt blive "spolet tilbage", til lige før problemet opstod.

Ifølge Steve Duplessie tilbyder IBM ægte CDP, mens Microsoft og Veritas tilbyder KCDP, hvilket er en teknisk term, der betyder "en slags CDP," skriver Financial Times.

Teknologien er ikke mindst værdifuld for ansatte, der konstant er på farten og til stadighed har brug for at få taget backup af vigtige data, skriver Financial Times.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,