Google har ret til Goggle

En afgørelse i Klagenævnet for Domænenavne slår fast at Goggle.dk tilhører virksomheden Google. Goggle.dk trak ifølge Googles optællinger over 7.000 hits om dagen. Goggle.dk's ejer tilbød Google at købe navnet for 30.000 kroner.

Goggle.dk tilhører Google. Det slår Klagenævnet for Domænenavne fast i afgørelsen i en sag, som den amerikanske virksomhed har anlagt mod registranten af Goggle.dk.

Ejeren af Goggle.dk, Helge Thanning Christiansen, skal anerkende, at goggle.dk er i strid med gældende dansk ret, og at registreringen af domænenavnet skal afleveres til Google Inc, skriver Klagenævnet i sin afgørelse.

Helge Thanning Christiansen har haft Goggle.dk siden marts 2003, og har i sagen oplyst, at Google har forholdt sig passivt og dermed mistet retten til navnet.

Et forsøg på at sælge domænenavnet til amerikanerne for 30.000 kroner mislykkedes. De 30.000 kroner er det beløb, Helge Thanning Christiansen hævdede at miste i tabte reklameindtægter, hvis han skulle lukke sitet med det samme.

Google hævder, at tælleren på Goggle.dk viser, at hjemmesiden har været besøgt over 2,6 millioner gange siden december 2003, et besøgstal på mere end 7.500 om dagen. Helge Thanning Christiansen mener det rigtige tal snarere er 5.300 daglige besøg på hjemmesiden.

Den store trafik er et vigtigt punkt, når Google fremfører, at Goggle-ejeren med sin anvendelse af et "stavefejlsdomænenavn" snylter på den goodwill, som Google har oparbejdet. Det kalder virksomheden "illoyalt og chikanøst".

Goggle.dk-ejeren siger, at den megen trafik skal tilskrives den omstændighed, at han er aktiv i open source-miljøet og bidrager med it-bistand, blandt andet via det IDG-ejede site Eksperten.dk.

Klagenævnet skriver i sin afgørelse, at domænenavnet goggle.dk såvel visuelt som fonetisk er meget lig klagerens varemærke Google, og dermed er let at forveksle.

Da Helge Thanning Christiansen samtidig har brugt Goggle.dk til en reklamefinansieret hjemmeside, hvor der blandt andet udbydes ydelser fra Googles konkurrenter, er det en klar krænkelse af klagerens varemærke-ret.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Targit A/S
Udvikling og salg af software til business intelligence.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere