Google har ret til Goggle

En afgørelse i Klagenævnet for Domænenavne slår fast at Goggle.dk tilhører virksomheden Google. Goggle.dk trak ifølge Googles optællinger over 7.000 hits om dagen. Goggle.dk's ejer tilbød Google at købe navnet for 30.000 kroner.

Goggle.dk tilhører Google. Det slår Klagenævnet for Domænenavne fast i afgørelsen i en sag, som den amerikanske virksomhed har anlagt mod registranten af Goggle.dk.

Ejeren af Goggle.dk, Helge Thanning Christiansen, skal anerkende, at goggle.dk er i strid med gældende dansk ret, og at registreringen af domænenavnet skal afleveres til Google Inc, skriver Klagenævnet i sin afgørelse.

Helge Thanning Christiansen har haft Goggle.dk siden marts 2003, og har i sagen oplyst, at Google har forholdt sig passivt og dermed mistet retten til navnet.

Et forsøg på at sælge domænenavnet til amerikanerne for 30.000 kroner mislykkedes. De 30.000 kroner er det beløb, Helge Thanning Christiansen hævdede at miste i tabte reklameindtægter, hvis han skulle lukke sitet med det samme.

Google hævder, at tælleren på Goggle.dk viser, at hjemmesiden har været besøgt over 2,6 millioner gange siden december 2003, et besøgstal på mere end 7.500 om dagen. Helge Thanning Christiansen mener det rigtige tal snarere er 5.300 daglige besøg på hjemmesiden.

Den store trafik er et vigtigt punkt, når Google fremfører, at Goggle-ejeren med sin anvendelse af et "stavefejlsdomænenavn" snylter på den goodwill, som Google har oparbejdet. Det kalder virksomheden "illoyalt og chikanøst".

Goggle.dk-ejeren siger, at den megen trafik skal tilskrives den omstændighed, at han er aktiv i open source-miljøet og bidrager med it-bistand, blandt andet via det IDG-ejede site Eksperten.dk.

Klagenævnet skriver i sin afgørelse, at domænenavnet goggle.dk såvel visuelt som fonetisk er meget lig klagerens varemærke Google, og dermed er let at forveksle.

Da Helge Thanning Christiansen samtidig har brugt Goggle.dk til en reklamefinansieret hjemmeside, hvor der blandt andet udbydes ydelser fra Googles konkurrenter, er det en klar krænkelse af klagerens varemærke-ret.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

    Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest