Toshiba klar med HD DVD-bærbar

Toshiba annoncerede tidligere tirsdag, at selskabet har udviklet en bærbar computer med næste generations HD-DVD-drev. Udviklingen sker på trods af den truende formatkrig med Sony.

I begyndelsen af 2006 sender Toshiba en bærbar computer på gaden, som bliver udstyret med et HD DVD drev, der er Toshibas bud på det nuværende DVD-formats afløser.

HD DVD-formatet giver brugerne adgang til at se højopløsnings video-billeder optaget i HD DVD.

Slagsmålet mellem de inkompatible formater HD DVD og Blu-ray svarer til den krig, der for en generation siden stod mellem video-formaterne VHS og Betamax. Dengang endte VHS med at blive det dominerende format, og Betamax uddøde.

Toshiba sagde i sidste måned, at virksomheden var i dialog med Sony for at finde en løsning på format-krigen, men at der ikke blev fundet en løsning, og at Toshiba derfor går videre med produktionen til HD DVD-formatet.

Det er mægtige fjender, der står overfor hinanden i format-krigen. Bag Sony på Blu-ray-fronten står filmstudier som LGHE og Walt Disney og spiludviklere som Electronic Arts. Også computerproducenter som Apple, HP og Dell støtter Blu-ray.

Overfor dem har Time Warner, Universal, New Line Cinema og senest også Microsoft annonceret, at de støtter Toshiba og NEC's HD DVD-format.

De konkurrerende formater lover begge højopløsningsbilleder, bedre lyd, langt større optagekapacitet og forbedret kopisikring.

En enkelt lags Blu-ray skive kan indeholde op til 25 gigabytes data, mens en dobbeltlags skive kan indeholde op til 50 GB svarende til 10 konventionelle DVD'er eller 70 musik-cd'er.

Til sammenligning kan en HD DVD-baseret skive i dag indeholde op til 30 GB.

Toshibas nye bærbare med HD DVD-drevet bliver udstillet på Ceatec Japan 2005, på Makuhari Messen, Chiba Prefecture, fra den 4. til den 8. oktober.

Relevante links

http://www.hddvdprg.com/about/member.html" target="_new">Liste over HD DVD-støtter

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    En QNAP NAS-løsning sikrer fuldt ejerskab over dine mest værdifulde aktiver – dine data

    En NAS-løsning er vigtigere end nogensinde, fordi den tilbyder et alternativ til abonnementer, GDPR-bekymringer og begrænsninger ved cloudlagring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland