Unik skubber EDB Gruppen af tronen

Da softwarehuset Unik System Design gik ind i advokatbranchen for 10 år siden var EDB Gruppen størst. I dag er Unik den største leverandør af systemer til advokatkontorer og til ejendomsadministration.

Den største leverandør herhjemme af løsninger til advokatkontorer og ejendomsadministration er ifølge direktøren Jens Find det 20 år gamle softwarehus Unik System Design.

- Da vi gik ind i advokatbranchen for 10 år siden, var EDB Gruppen størst, men det er de bestemt ikke længere. I dag er de snarere nummer tre, siger Jens Find, administrerende direktør, Unik System Design.

Mellem Unik System Design og EDB Gruppen ligger løsningen AdvoForum fra Capto.

Jens Find mener, at en væsentlig årsag til, at Unik har succes med sine fagspecifikke løsninger er, at 20 procent af de 80 medarbejdere har en baggrund som enten advokatsekretær eller ejendomsadministrator.

Unik har haft vækst i omsætning og overskud de sidste fem år. Fra 2003/04 til 2004/05 steg omsætningen marginalt fra 63 til 63,5 millioner kroner, mens resultatet før skat steg fra 6,1 til 8,9 millioner kroner.

Løsningerne bliver til i Unik's egen udviklingsafdeling, der har 25 medarbejdere.

Ud over de branchespecifikke fagmoduler indeholder softwaren også økonomistyring, time/sag, elektronisk sags- og dokumenthåndtering, indscanning af fakturaer og en række web-moduler.

- Elektronisk fakturahåndtering har vi brugt de sidste 10 år. Den største af vores kunder modtager en kvart million fakturaer om året, så uden elektronisk håndtering, ville det være en uoverkommelig opgave, siger Jens Find.

Han forventer, at omsætningen når lidt højere i indeværende regnskabsår, men vil være tilfreds med et resultat på samme niveau.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S