DR klar med netradio-salg af TDC-musik

Det omstridte samarbejde mellem TDC og DR om salg af musik via nettet blev gjort til virkelighed, da DR onsdag lancerede en ny udgave af sin netradio.

De mere end 400.000 månedlige lyttere af DR's netradio kan fremover med et enkelt klik købe den musik, de lytter til, fra TDC's netbutik.

DR lancerede onsdag en ny udgave af stationens netradio, hvor en omstridt aftale mellem TDC og DR er ført ud i livet. Den indebærer, at lytterne sendes direkte over på TDC's hjemmeside.

De to organisationer blev kritiseret af TDC's konkurrenter, da aftalen blev offentliggjort tidligere på året, fordi DR som public service-station efter deres mening ikke bør støtte et privat selskab.

I forbindelse med lanceringen af den nye netradio garanterer radiodirektør Leif Lønsmann da også, at TDC vil få følgeskab.

- Vi har udviklet tilbuddet sammen med TDC, som i forvejen sælger musik på nettet, og senere vil andre musiksalgssteder komme til, udtaler Leif Lønsmann i en pressemeddelelse.

Muligheden er udviklet i samarbejde mellem DR, TDC og de danske pladeselskabers brancheorganisation, IFPI.

Aftalen kommer til udtryk i en lille "KØB"-knap ved siden af det musiknummer, der afspilles på netradioen.

Den nye netradio indeholder ifølge DR desuden forøget lydkvalitet og nemmere adgang til en række kendte radioprogrammer.

DR's netradio er ligesom tidligere udviklet af det københavnske it-firma Shockwaved.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Statens IT

    Teknisk stærk IT-konsulent

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    AI Data Architect

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S