DR klar med netradio-salg af TDC-musik

Det omstridte samarbejde mellem TDC og DR om salg af musik via nettet blev gjort til virkelighed, da DR onsdag lancerede en ny udgave af sin netradio.

De mere end 400.000 månedlige lyttere af DR's netradio kan fremover med et enkelt klik købe den musik, de lytter til, fra TDC's netbutik.

DR lancerede onsdag en ny udgave af stationens netradio, hvor en omstridt aftale mellem TDC og DR er ført ud i livet. Den indebærer, at lytterne sendes direkte over på TDC's hjemmeside.

De to organisationer blev kritiseret af TDC's konkurrenter, da aftalen blev offentliggjort tidligere på året, fordi DR som public service-station efter deres mening ikke bør støtte et privat selskab.

I forbindelse med lanceringen af den nye netradio garanterer radiodirektør Leif Lønsmann da også, at TDC vil få følgeskab.

- Vi har udviklet tilbuddet sammen med TDC, som i forvejen sælger musik på nettet, og senere vil andre musiksalgssteder komme til, udtaler Leif Lønsmann i en pressemeddelelse.

Muligheden er udviklet i samarbejde mellem DR, TDC og de danske pladeselskabers brancheorganisation, IFPI.

Aftalen kommer til udtryk i en lille "KØB"-knap ved siden af det musiknummer, der afspilles på netradioen.

Den nye netradio indeholder ifølge DR desuden forøget lydkvalitet og nemmere adgang til en række kendte radioprogrammer.

DR's netradio er ligesom tidligere udviklet af det københavnske it-firma Shockwaved.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S