Lederportræt: Peter Carstensen, Oticon

Som nyuddannet økonom fik han afslag på en uopfordret ansøgning til Oticon. Det kunne da ikke passe, tænkte han, greb telefonen og fik jobbet. Mød den ene af it-cheferne hos den store, danske høreapparatproducent.

Hvis man ikke kan lide at dele, skal man ikke være leder hos høreapparatproducenten Oticon. Her kører man nemlig med dual ledelse. Det betyder, at der hører en fast makker til mange af lederstillingerne.

- Jeg var meget overrasket over det. Jeg havde kun læst om den ledelsesform, siger 32-årige Peter Carstensen, den ene af to it-chefer i Oticon.

Han havde i hvert fald ikke tidligere haft lejlighed til at prøve det af i virkeligheden, for han gik direkte fra sin afsluttede uddannelse som cand. oecon fra Århus Universitet i 1999 til et job hos Oticon i København.

- Jeg sendte en uopfordret ansøgning, som de gav afslag på. Det kan da ikke passe, tænkte jeg, så jeg ringede til dem og fik et møde i stand. Og heldigvis var der en plads til sådan en som mig, så jeg fik et job, fortæller Peter Carstensen.

Navision Financials under armen

Oticons økonomifunktion havde de første par år fornøjelsen af den unge økonom, inden organisationen en dag manglede en mand, der kunne implementere et ERP-system.

- Den korte historie er, at jeg tog af sted til et af vores selskaber i Danmark med et Navision Financials under armen. Jeg havde ikke prøvet det før, men jeg blev ret grebet af arbejdet med ERP, beretter han.

Som den ene af to it-chefer har han primært ansvaret for den forretningsmæssige del af Oticons it-løsninger. Han sidder på ERP, CRM, web samt integration og applikationsudvikling. Hans it-chefmakker, Hans Ole Jørgensen, har ansvaret for infrastrukturen.

- Jeg er forretningsmanden med min økonomiske baggrund, og Hans Ole er teknikeren med sin ingeniørbaggrund. Det er en kæmpe fordel. Vi supplerer hinanden, vi har altid en at sparre med, og en sag bliver altid vurderet fra to sider, siger Peter Carstensen.

Vandpolo og bukkede ribben

Oticon mere end hylder princippet om den flade organisation. Cheftitlerne har i virkeligheden kun plads på visitkortene, så folk udefra kan finde ud af, hvem de taler med.

Alligevel er der forskel, når man fra den ene dag går fra at være menig medarbejder til at være chef for dem, man var på samme fod med i går.

Det har Peter Carstensen prøvet to gange, og det er en besynderlig oplevelse, mener han.

- Tonen ændrer sig lidt, for nu er ens loyalitet jo pludselig ændret. Men man må bevare sin integritet og insistere på, at man stadig er den samme person, som før man fik lederansvar, siger han.

Lederambitioner har han egentlig aldrig haft, siger han, men det har omvendt altid faldet ham let.

- Det startede måske dengang jeg var cheftræner for den lokale svømmeklub, jeg ved det ikke. Som person er jeg udpræget generalist og jeg kan lide at have med mine medmennesker at gøre.

Peter Carstensen har i øvrigt svømmet hele sit liv og spillet vandpolo siden han var 11. I dag spiller han vandpolo i Danmarks pt. næstbedste klub.

- Det er en dejlig hård sport. Jeg kan godt li' at være en drengerøv, også selv om man engang imellem går med trykkede ribben i et par uger efter en træning, griner han.

Drømmen om Amerika

Roder man lidt i posen med ambitioner dukker drømmen om et internationalt lederjob op.

- Jeg kunne godt tænke mig at arbejde ude i linjen i et af vores datterselskaber. Helst et engelsksproget land som USA, England, Canada eller Australien.

Inden hans flytteplaner involverer resten af verden, er der en hjemlig flytning, der skal klares først. Det er Oticons flytning fra Strandvejen i Hellerup, nord for København, til det Intel-byggede hus i københavnerforstaden Smørum.

- Det bliver verdens bedste hus til udvikling af høreapparater. Vi skal lige have ændret nogle ting. Huset er jo bygget af en computerchip-producent, så de ville gerne have serveren stående i stuen, så man kunne se den. Vi vil hellere have den ned i kælderen, for vi er her for at sælge høreapparater, ikke for at drive it.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København Ø

Digital Innovation & Transformation Summit 2026

Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

Digital transformation | Aarhus C

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

AK Techotel A/S

Systemudvikler søges til innovativt firma

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S