Lederportræt: Peter Carstensen, Oticon

Som nyuddannet økonom fik han afslag på en uopfordret ansøgning til Oticon. Det kunne da ikke passe, tænkte han, greb telefonen og fik jobbet. Mød den ene af it-cheferne hos den store, danske høreapparatproducent.

Hvis man ikke kan lide at dele, skal man ikke være leder hos høreapparatproducenten Oticon. Her kører man nemlig med dual ledelse. Det betyder, at der hører en fast makker til mange af lederstillingerne.

- Jeg var meget overrasket over det. Jeg havde kun læst om den ledelsesform, siger 32-årige Peter Carstensen, den ene af to it-chefer i Oticon.

Han havde i hvert fald ikke tidligere haft lejlighed til at prøve det af i virkeligheden, for han gik direkte fra sin afsluttede uddannelse som cand. oecon fra Århus Universitet i 1999 til et job hos Oticon i København.

- Jeg sendte en uopfordret ansøgning, som de gav afslag på. Det kan da ikke passe, tænkte jeg, så jeg ringede til dem og fik et møde i stand. Og heldigvis var der en plads til sådan en som mig, så jeg fik et job, fortæller Peter Carstensen.

Navision Financials under armen

Oticons økonomifunktion havde de første par år fornøjelsen af den unge økonom, inden organisationen en dag manglede en mand, der kunne implementere et ERP-system.

- Den korte historie er, at jeg tog af sted til et af vores selskaber i Danmark med et Navision Financials under armen. Jeg havde ikke prøvet det før, men jeg blev ret grebet af arbejdet med ERP, beretter han.

Som den ene af to it-chefer har han primært ansvaret for den forretningsmæssige del af Oticons it-løsninger. Han sidder på ERP, CRM, web samt integration og applikationsudvikling. Hans it-chefmakker, Hans Ole Jørgensen, har ansvaret for infrastrukturen.

- Jeg er forretningsmanden med min økonomiske baggrund, og Hans Ole er teknikeren med sin ingeniørbaggrund. Det er en kæmpe fordel. Vi supplerer hinanden, vi har altid en at sparre med, og en sag bliver altid vurderet fra to sider, siger Peter Carstensen.

Vandpolo og bukkede ribben

Oticon mere end hylder princippet om den flade organisation. Cheftitlerne har i virkeligheden kun plads på visitkortene, så folk udefra kan finde ud af, hvem de taler med.

Alligevel er der forskel, når man fra den ene dag går fra at være menig medarbejder til at være chef for dem, man var på samme fod med i går.

Det har Peter Carstensen prøvet to gange, og det er en besynderlig oplevelse, mener han.

- Tonen ændrer sig lidt, for nu er ens loyalitet jo pludselig ændret. Men man må bevare sin integritet og insistere på, at man stadig er den samme person, som før man fik lederansvar, siger han.

Lederambitioner har han egentlig aldrig haft, siger han, men det har omvendt altid faldet ham let.

- Det startede måske dengang jeg var cheftræner for den lokale svømmeklub, jeg ved det ikke. Som person er jeg udpræget generalist og jeg kan lide at have med mine medmennesker at gøre.

Peter Carstensen har i øvrigt svømmet hele sit liv og spillet vandpolo siden han var 11. I dag spiller han vandpolo i Danmarks pt. næstbedste klub.

- Det er en dejlig hård sport. Jeg kan godt li' at være en drengerøv, også selv om man engang imellem går med trykkede ribben i et par uger efter en træning, griner han.

Drømmen om Amerika

Roder man lidt i posen med ambitioner dukker drømmen om et internationalt lederjob op.

- Jeg kunne godt tænke mig at arbejde ude i linjen i et af vores datterselskaber. Helst et engelsksproget land som USA, England, Canada eller Australien.

Inden hans flytteplaner involverer resten af verden, er der en hjemlig flytning, der skal klares først. Det er Oticons flytning fra Strandvejen i Hellerup, nord for København, til det Intel-byggede hus i københavnerforstaden Smørum.

- Det bliver verdens bedste hus til udvikling af høreapparater. Vi skal lige have ændret nogle ting. Huset er jo bygget af en computerchip-producent, så de ville gerne have serveren stående i stuen, så man kunne se den. Vi vil hellere have den ned i kælderen, for vi er her for at sælge høreapparater, ikke for at drive it.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,