Biblioteker må alligevel sende ukrypterede emails

Datatilsynet accepterer nu, at bibliotekerne kan fortsætte de næste fem år med at sende ukrypterede e-mails med oplysninger om reserverede bøger.

Datatilsynet accepterer nu, at bibliotekerne kan fortsætte med at sende ukrypterede e-mails med oplysninger om reserverede bøger.

Dermed går Datatilsynet stik imod tilsynets tidligere udmeldinger.

Datatilsynet oplyste således først på sommeren til Biblioteksstyrelsen, at forfatternavn og titel på bestilt eller hjemkommet materiale er fortrolige oplysninger.

Tilsynet mente derfor, at oplysningerne ikke måtte kædes sammen med e-mailadresser eller navnet på låneren i ukrypterede emails, sådan som bibliotekerne hidtil har gjort.

Men nu må bibliotekerne altså alligevel godt sende de pågældende emails ukrypteret.

På Datatilsynets hjemmeside fremgår det, at tilsynet efter en drøftelse i Datarådet er indstillet på at gøre en særlig undtagelse fra de sikkerhedskrav, som Datatilsynet generelt stiller til offentlige myndigheder.

Undtagelsen gælder foreløbig i en periode på fem år, oplyser direktør i Datatilsynet, Janni Christoffersen, til Computerworld.

- Der er ikke ændret på Datatilsynet genrelle opfattelse af, at der er tale om oplysninger af fortrolig karakter, der ikke skal sendes ukrypteret, men vi gør her en konkret undtagelse, siger Janni Christoffersen.

Datatilsynets undtagelse begrundes med, at afsendelse og modtagelse af krypterede emails "endnu ikke er særligt udbredt i befolkningen."

Det er ifølge Datatilsynet en forudsætning for afgørelsen, at Biblioteksstyrelsen og bibliotekerne fortsætter arbejdet med at indføre løsninger, "der generelt højner sikkerhedsniveauet for transmission af oplysninger over internettet."

I Biblioteksstyrelsen oplyser konsulent Leif Andresen, at man tager den nye afgørelse til efterretning.

- Jeg går ud fra, at de biblioteker, der har ændret deres praksis efter Datatilsynets første udmelding, nu vil gå tilbage til den tidligere praksis. Det gør vi også på tjenesten Bibliotek.dk, siger Leif Andresen.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S