TDC aktiverer filter mod børneporno

I dag aktiverer TDC et landsdækkende filter, som skal hjælpe med til at bekæmpe børneporno på internettet. Filteret, der blev annonceret i juli, er udviklet i samarbejde med Rigspolitiet og Red Barnet.

TDC har aktiveret et filter, der gør det sværere at finde internetadresser, der indeholder ulovligt børnepornografisk materiale.

Rigspolitiet vurderer adresserne og indholdet i samarbejde med Red Barnet, der på internationalt plan identificerer og indsamler oplysninger om, hvor der findes børneporno på nettet.

- Vi ser dette initiativ som et vigtigt skridt i bekæmpelsen af børnepornografisk materiale på internettet. Vi gør os ingen forestillinger om, at det vil fjerne problemet, men tror, at det vil have en præventiv virkning. Vi ser frem til, at alle udbydere af internetadgang vil tilslutte sig samarbejdet, så filtret kan blive så effektivt som muligt, udtaler, Jakob Scharf, politimester, Rigspolitiet.

TDC-filtret virker ved at blokere for adgangen til de relevante internetadresser.

I de senere år er der kommet stadig mere børnepornografisk materiale på internettet, og samtidig er trafikken på de ulovlige websteder steget.

I Norge blokerer et lignende internetfilter hver dag 10.000–12.000 forsøg på at få adgang til adresser med børneporno, og i Sverige er tallet 20.000–30.000.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S