Eniro i nordisk aftale om Skype-værktøjslinje

En ny værktøjslinje fra Skype gør det muligt at ringe direkte fra pc'en til telefonnumre, man ser på hjemmesider. I Norden vil Eniro arbejde hårdt for at udbrede Skype til sine brugere.

En nordisk aftale mellem Skype og søgetjenesten Eniro skal gøre det lettere for blandt andet danskere at ringe til numre, de finder på Eniro, ved hjælp af Skype.

Skype har udviklet en værktøjslinje, som fungerer til de konkurrerende browsere Firefox og Internet Explorer.

Når værktøjslinjen er installeret, genkender den automatisk telefonnumre og Skype-numre på en hjemmeside, så man med et enkelt klik kan ringe dem op eller tilføje dem som kontaktperson i Skype.

Hos Eniro har man taget skridtet fuldt ud og gjort det muligt for brugerne at tilføje deres Skype-nummer til deres navn og adresse. Samtidig kan man benytte Eniros søgetjenester direkte fra Skypes værktøjslinje.

- Det her er ikke et eksklusivt samarbejde med Eniro, de går bare ud med den først. Vi kommer naturligvis til at tale med lignende spillere som Eniro på andre markeder, siger Jonas Kjellberg, nordisk chef for Skype.

Ifølge ham er formålet med værktøjslinjen først og fremmest at gøre det lettere for folk at ringe via Skype.

Værktøjslinjen giver også direkte adgang til flere tjenester fra Ebay, der i sidste måned købte Skype for op mod 25 milliarder kroner og dermed gjorde medstifter Janus Friis til Danmarks 10. rigeste person.

Værktøjslinjen fra Skype
http://www.skype.com/products/skypewebtoolbar/

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Operate Technology A/S

    PHP-udvikler til open-source platforme

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S