Ericsson overtager storkonkurrent

Teleselskabet Ericsson har indgået en aftale med Marconi Corporation om at overtage nøgleområder i selskabets telekommunikationsforretning til en værdi af 13 milliarder kroner.

Svenske Ericsson overtager de dele af konkurrenten Marconis teleforretning, der er af strategisk betydning for selskabet.

- Overtagelsen af Marconis forretningsområder er et logisk skridt og en solid finansiel aftale. I takt med, at fastnet og mobile tjenester smelter sammen vil vores kunder nyde godt af denne stærke kombination, udtaler Carl-Henric Svanberg, øverste chef for Ericsson.

Ericsson overtager følgende aktiver, der repræsenterer omkring 75 procent af Marconis omsætning:

Marconi's optiske netværksforretning.
Marconi's bredbånds og fixed radio access netværksforretning.
Marconi's softswitch-forretning.
Marconi's data netværksudstyr og tjenesteydelsesforretning.
Marconi's relevante aktiviteter inden for telekommunikations serviceydelser.
Diverse associerede varemærker og IPR (intellektuelle rettigheder).

Prisen for det hele bliver 13,2 milliarder kroner til Marconi i kontanter.

Handlen øger Ericssons omsætning med knap 11 milliarder kroner om året og forventes at have en positiv indflydelse på Ericssons indtjening fra og med 2007, mens indflydelsen ventes at være neutral i 2006.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse