Capgemini-krise går uden om Danmark

It-konsulentselskabet Capgemini lukker fire kontorer i Sverige og fyrer i alt 90 ansatte. Capgemini Danmark lukker ingen kontorer, men noterer sig derimod en 60 procents stigning i salget.

Konsulenthuset Capgemini har så store problemer med salget i Sverige, at selskabet lukker fire ud af sine 14 kontorer og afskediger i alt 90 medarbejdere.

- I Danmark lukker vi bestemt ingen kontorer. Her har vi det meget bedre, end vi har haft det længe, fortæller Morten Kjær, viceadministrerende direktør, Capgemini Danmark.

Han beretter om en 60 procents fremgang i 2005 i salget af alt fra projekter til timer. I Danmark har Capgemini to kontorer.

- Efter to sløje år i 2003 og 2004 kommer vi i år ud med et tocifret millionoverskud før skat, siger Morten Kjær.

Heller ikke i Norge har Capgemini planer om at lukke nogen af sine fem kontorer.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival

Digital transformation | Ballerup

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

Sarah Birkegaard Elkjær

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S