Fynboer vinder millionordre til Dansk Bredbånd

Den fynske it-virksomhed DigiEyeZ har vundet en millionordre på en løsning til tv via internettet til Dansk Bredbånd, der i begyndelsen af 2006 ruller IP-tv ud via den nye platform.

Den fynske systemintegrator DigiEyeZ har vundet en millionordre på levering af en løsning til tv via internettet (IP-tv) til Dansk Bredbånd.

DigiEyeZ vandt ordren i konkurrence med blandt andre IBM, HP og den engelske koncern NDS.

- DigiEyeZ har også udviklet vores første video on demand-portal. De har et godt greb om tingene, og det har spillet en rolle i valget, siger Kim Sonne, administrerende direktør, Dansk Bredbånd.

Han vurderer denne ordre til at være den første "rigtig store af slagsen" herhjemme inden for IP-tv.

Ordren har en værdi af knap 10 millioner kroner svarende til en halv årsomsætning for DigiEyeZ.

Totalt brugerstyret

IP-tv er en komplet platform for brugerstyrede tjenester som tv-programmer, musik, spillefilm, computerspil, digitale billeder og internetindhold iøvrigt.

- Vi leverer og integrerer hele systemet, der består af hardware, software, specialprogrammering, integrationsydelser og projektledelse, fortæller Jimmy Madsen, administrerende direktør, DigiEyeZ.

Dansk Bredbånds totalløsning til IP-tv er skabt i samarbejde med de to israelske virksomheder Bitband og Orca Interactive.

IP-tv-platformen bliver tilgængelig via hurtige fiberforbindelser som Dansk Bredbånd har gravet ned i den danske undergrund fra København til Nordjylland. Senere rulles systemet ud over grænserne i Skandinavien.

- Vores nuværende platform for IP-tv fases ud i løbet af de kommende måneder, og vi går i drift på den nye platform i første kvartal 2006 - formentlig i hele netværket på en gang, siger Kim Sonne.

Enormt potentiale

DigiEyez' samarbejdspartnere Orca Interactive og Bitband er markante spiller på det europæiske marked, og de internationale muligheder for det fynske firma er pludselig blevet meget store.

- Potentialet er enormt. Når europæiske teleselskaber ringer til Orca Interactive i Israel, så dukker vores navn nemt op, så jo, mulighederne for et internationalt gennembrud med vores løsning til IP-tv er store, vurderer Jimmy Madsen.

Også på andre fronter er det en fordel pludselig at være et kendt navn i de rigtige kredse. DigiEyeZ forventer at lukke to ordrer i Holland i løbet af den kommende uge vedrørende andre af firmaets digitale produkter.

Jimmy Madsen vil heller ikke afvise, at DigiEyeZ på den hjemlige scene snart dukker op igen som leverandør af en løsning til IP-tv.

- Alle elselskaberne bugner af penge, og mange ser IP-tv som et godt sted at bruge nogle af millionerne, siger Jimmy Madsen.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Se alle vores events inden for it

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

Datadesigner

Nordjylland

BEC Financial Technologies

Java software engineer (regular)

Region Sjælland

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

Kirsten Skriver

Renewtech ApS