It-firma har succes med SMS'er fra SAP

Tekstbeskeder på mobiltelefonen fra ERP-systemet SAP giver storvækst hos it-firmaet 2BM, der er vokset fra 2 til 30 ansatte på bare fem år. Nu overtager firmaet alle SONGs SMS-kunder fra TDC.

Ved at få SAP-systemer og mobiltelefoner til at sms'e sammen har it-firmaet 2BM på fem år opbygget en lukrativ forretning, der vokser hurtigt.

I år forventes en vækst i omsætningen på 50 procent, og nu har 2BM fået overladt alle SONG Networks erhvervskunder til SMS-løsninger fra TDC.

De nærmere detaljer om overdragelsen holder TDC og 2BM tæt ind til kroppen, men aftalen giver 2BM et to-cifret antal nye kunder til firmaets SMS-produkt, så det samlede antal runder 200.

Ramt hvad kunderne efterspørger

– Vi har ramt noget, kunderne efterspørger – sagt på jysk. Ordrebogen ser god ud, siger administrerende direktør Anders Bork Hansen.

Han etablerede det københavnske firma i august 2000 sammen med en makker, og siden er det gået støt fremad. Antallet af medarbejdere har rundet 30, og der har været overskud alle årene.

Nu er 2BM's kerneydelse for alvor ved at slå igennem i erhvervslivet. Kort fortalt har 2BM specialiseret sig i at integrere SMS, Blackberry og andre mobile enheder med SAP.

– Vi forbinder en virksomheds it- og mail-systemer med medarbejdernes mobiltelefoner. Hvis en server for eksempel er ved at løbe tør for diskplads, kan den sende en SMS til den person, der har it-vagten eller til et andet system. Og al timeregistrering kan ordnes via SMS-beskeder, som det sker hos Energi E2 nu, siger Anders Bork Hansen.

Andre kunder i kartoteket er sværvægtere i logistikbranchen som Dansk Landbrugs Grovvareselskab og en række advokat- og revisorvirksomheder.

Holder sig til SAP

De mindst avancerede produkter, som at sende SMS'er via mail-systemet og tilbage igen, kan klares over internettet, uden at der skal installeres noget soft- eller hardware, men til de mere omfattende installationer holder 2BM sig til SAP-løsninger.

Den del af ekspertisen blev koblet på for tre år siden for at kunne integrere SMS-løsningerne med kundernes SAP HR-systemer. Og så bredte det sig, så 2BM nu også tilbyder fuld SAP-konsulenthjælp.

Efterhånden som de generationer, der har sms'et fra barnsben, finder vej til arbejdsmarkedet, vil kommunikation via SMS også blive en naturlig del af virksomhedernes kultur, vurderer Anders Bork Hansen.

– Vi kan godt mærke, at der kommer unge ud, som tager det som en selvfølge at sende SMS'er. De forlanger ligefrem, at der er adgang til det. Det kan være en udfordring i forhold til ældre medarbejdere, siger Anders Bork Hansen.

Alle SMS-analfabeter rundt omkring kan dog ånde lettede op. Det er altid muligt at skrive og sende beskederne på computeren.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura