It-firma har succes med SMS'er fra SAP

Tekstbeskeder på mobiltelefonen fra ERP-systemet SAP giver storvækst hos it-firmaet 2BM, der er vokset fra 2 til 30 ansatte på bare fem år. Nu overtager firmaet alle SONGs SMS-kunder fra TDC.

Ved at få SAP-systemer og mobiltelefoner til at sms'e sammen har it-firmaet 2BM på fem år opbygget en lukrativ forretning, der vokser hurtigt.

I år forventes en vækst i omsætningen på 50 procent, og nu har 2BM fået overladt alle SONG Networks erhvervskunder til SMS-løsninger fra TDC.

De nærmere detaljer om overdragelsen holder TDC og 2BM tæt ind til kroppen, men aftalen giver 2BM et to-cifret antal nye kunder til firmaets SMS-produkt, så det samlede antal runder 200.

Ramt hvad kunderne efterspørger

– Vi har ramt noget, kunderne efterspørger – sagt på jysk. Ordrebogen ser god ud, siger administrerende direktør Anders Bork Hansen.

Han etablerede det københavnske firma i august 2000 sammen med en makker, og siden er det gået støt fremad. Antallet af medarbejdere har rundet 30, og der har været overskud alle årene.

Nu er 2BM's kerneydelse for alvor ved at slå igennem i erhvervslivet. Kort fortalt har 2BM specialiseret sig i at integrere SMS, Blackberry og andre mobile enheder med SAP.

– Vi forbinder en virksomheds it- og mail-systemer med medarbejdernes mobiltelefoner. Hvis en server for eksempel er ved at løbe tør for diskplads, kan den sende en SMS til den person, der har it-vagten eller til et andet system. Og al timeregistrering kan ordnes via SMS-beskeder, som det sker hos Energi E2 nu, siger Anders Bork Hansen.

Andre kunder i kartoteket er sværvægtere i logistikbranchen som Dansk Landbrugs Grovvareselskab og en række advokat- og revisorvirksomheder.

Holder sig til SAP

De mindst avancerede produkter, som at sende SMS'er via mail-systemet og tilbage igen, kan klares over internettet, uden at der skal installeres noget soft- eller hardware, men til de mere omfattende installationer holder 2BM sig til SAP-løsninger.

Den del af ekspertisen blev koblet på for tre år siden for at kunne integrere SMS-løsningerne med kundernes SAP HR-systemer. Og så bredte det sig, så 2BM nu også tilbyder fuld SAP-konsulenthjælp.

Efterhånden som de generationer, der har sms'et fra barnsben, finder vej til arbejdsmarkedet, vil kommunikation via SMS også blive en naturlig del af virksomhedernes kultur, vurderer Anders Bork Hansen.

– Vi kan godt mærke, at der kommer unge ud, som tager det som en selvfølge at sende SMS'er. De forlanger ligefrem, at der er adgang til det. Det kan være en udfordring i forhold til ældre medarbejdere, siger Anders Bork Hansen.

Alle SMS-analfabeter rundt omkring kan dog ånde lettede op. Det er altid muligt at skrive og sende beskederne på computeren.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Den digitale trussel er konstant, kompleks og stadigt stigende - også i den offentlige sektor

I dagens Danmark har vi indrettet os sådan, at alt kommunikation mellem det offentlige og borgerne foregår på forskellige digitale platforme, hvilket gør både borgerne og de offentlige institutioner skrøbelige overfor cyberkriminalitet. Samtidig...

Infrastruktur | Hellerup

Sikker, compliant og suveræn AI supercomputer

Oplev den danske vej til sikker og suveræn AI. Computerworld viser, hvordan Danish Center for AI gør high-performance computing sikkert, compliant og made in Denmark. Se hvordan danske virksomheder accelererer AI uden at gå på kompromis med...

Digital transformation | København Ø

Analytics, BI og AI

Integrer data på tværs af systemer og skab en intelligent dataplatform. Lær hvordan du opfylder krav, styrker governance og udnytter AI til valide analyser. Få konkrete løsninger, der gør din data til forretningens stærkeste aktiv. Se programmet...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S