Politikere overser internettet i valgkampen

Kampen om vælgernes opmærksomhed udkæmpes fortsat fra lygtepæl til lygtepæl, mens det er mere end svært at få øje på valgkampens politikere, hvis man søger på typiske politiske mærkesager på Google.

Landets lygtepæle er klistret til med valgplakater forud for kommunalvalget 15. november, men det er mere end svært at finde frem til politikere, hvis man på søgemaskinen Google søger på typiske valgtemaer som eksempelvis skolepolitik.

Det viser en undersøgelse fra virksomheden Notabene.net, der har specialiseret sig i online-markedsføring.

- I København har overborgmester-kandidat Ritt Bjerregaard eksempelvis cykelpolitik som en mærkesag, men hun dukker ikke op, hvis man søger på ordet på Google, siger Pål Heick, der står bag undersøgelsen.

Mangler ressourcer

For at undersøge politikernes synlighed har Notabene.net testet 40 typiske valgtemaer som boligpolitik, pladsgaranti og integration på søgemaskinen Google for både almindelige og sponsorerede links.

- Generelt dukker der ikke enkelte kandidater op, og overordnet er partierne heller ikke gode til at promovere sig via søgemaskine. Vælgerne skal i forvejen vide, hvad politikerne står for og finde deres hjemmesider, hvis de ønsker mere information om mærkesagerne, siger Pål Heick.

Han undrer sig over, at der ikke bruges flere ressourcer på søgemaskineoptimering, når der samtidig stort set ikke findes en lygtepæl i hele landet, der ikke er klistret til med valgplakater.

- Partierne bruger anslået alene i København 15 millioner kroner på valgkampen, men der satses ikke i særlig høj grad på internetmediets søgemaskiner og mulighederne for annoncering, siger Pål Heick.

Mere professionelle

Ifølge rådgiver i politisk kommunikation hos Koras Kommunikation og tidligere pressechef i Socialministeriet, Per Rystrøm, skyldes den manglende indsats, at de fleste lokalpolitikere har forholdsvis begrænsede midler.

- Mange politiker har fokus på nettet og bruger kræfter på at lave hjemmesider, men de har ikke mange ressourcer i valgkampen, og derfor ser man beskeden anvendelse af redskaber som søgeoptimering, der ellers kunne skabe mere trafik på deres hjemmeside, siger Per Rystrøm.

Han forventer, at det billede ikke på kort sigt vil ændre sig i forhold til kommunalvalg, men at der vil ske en stigende professionalisering i forhold til partiernes online markedsføring ved Folketingsvalg.

- Der er dog ingen tvivl om, at politikerne kunne få stort udbytte af at tænke mere i søgemaskineoptimering og også gøre det mellem valgene, så man får opbygget en stærk position på eksempelvis Google, siger Per Rystrøm.

Samme synspunkt har Pål Heick hos Notabene.net.

Han ser det som et problem i forhold til synligheden på søgemaskiner, at mange politikere kommer med nye websites kort tid før selve valget, og at søgemaskinerne derfor ikke når at registrere indholdet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job