Politikere overser internettet i valgkampen

Kampen om vælgernes opmærksomhed udkæmpes fortsat fra lygtepæl til lygtepæl, mens det er mere end svært at få øje på valgkampens politikere, hvis man søger på typiske politiske mærkesager på Google.

Landets lygtepæle er klistret til med valgplakater forud for kommunalvalget 15. november, men det er mere end svært at finde frem til politikere, hvis man på søgemaskinen Google søger på typiske valgtemaer som eksempelvis skolepolitik.

Det viser en undersøgelse fra virksomheden Notabene.net, der har specialiseret sig i online-markedsføring.

- I København har overborgmester-kandidat Ritt Bjerregaard eksempelvis cykelpolitik som en mærkesag, men hun dukker ikke op, hvis man søger på ordet på Google, siger Pål Heick, der står bag undersøgelsen.

Mangler ressourcer

For at undersøge politikernes synlighed har Notabene.net testet 40 typiske valgtemaer som boligpolitik, pladsgaranti og integration på søgemaskinen Google for både almindelige og sponsorerede links.

- Generelt dukker der ikke enkelte kandidater op, og overordnet er partierne heller ikke gode til at promovere sig via søgemaskine. Vælgerne skal i forvejen vide, hvad politikerne står for og finde deres hjemmesider, hvis de ønsker mere information om mærkesagerne, siger Pål Heick.

Han undrer sig over, at der ikke bruges flere ressourcer på søgemaskineoptimering, når der samtidig stort set ikke findes en lygtepæl i hele landet, der ikke er klistret til med valgplakater.

- Partierne bruger anslået alene i København 15 millioner kroner på valgkampen, men der satses ikke i særlig høj grad på internetmediets søgemaskiner og mulighederne for annoncering, siger Pål Heick.

Mere professionelle

Ifølge rådgiver i politisk kommunikation hos Koras Kommunikation og tidligere pressechef i Socialministeriet, Per Rystrøm, skyldes den manglende indsats, at de fleste lokalpolitikere har forholdsvis begrænsede midler.

- Mange politiker har fokus på nettet og bruger kræfter på at lave hjemmesider, men de har ikke mange ressourcer i valgkampen, og derfor ser man beskeden anvendelse af redskaber som søgeoptimering, der ellers kunne skabe mere trafik på deres hjemmeside, siger Per Rystrøm.

Han forventer, at det billede ikke på kort sigt vil ændre sig i forhold til kommunalvalg, men at der vil ske en stigende professionalisering i forhold til partiernes online markedsføring ved Folketingsvalg.

- Der er dog ingen tvivl om, at politikerne kunne få stort udbytte af at tænke mere i søgemaskineoptimering og også gøre det mellem valgene, så man får opbygget en stærk position på eksempelvis Google, siger Per Rystrøm.

Samme synspunkt har Pål Heick hos Notabene.net.

Han ser det som et problem i forhold til synligheden på søgemaskiner, at mange politikere kommer med nye websites kort tid før selve valget, og at søgemaskinerne derfor ikke når at registrere indholdet.

Annonce

KMD A/S

Senior Mainframe and .NET Developer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Informationssikkerhedsofficer til Akkreditering & Compliance

Nordjylland

LB Forsikring

Senior Software Engineer - Digital Enablement

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S