Politikere overser internettet i valgkampen

Kampen om vælgernes opmærksomhed udkæmpes fortsat fra lygtepæl til lygtepæl, mens det er mere end svært at få øje på valgkampens politikere, hvis man søger på typiske politiske mærkesager på Google.

Landets lygtepæle er klistret til med valgplakater forud for kommunalvalget 15. november, men det er mere end svært at finde frem til politikere, hvis man på søgemaskinen Google søger på typiske valgtemaer som eksempelvis skolepolitik.

Det viser en undersøgelse fra virksomheden Notabene.net, der har specialiseret sig i online-markedsføring.

- I København har overborgmester-kandidat Ritt Bjerregaard eksempelvis cykelpolitik som en mærkesag, men hun dukker ikke op, hvis man søger på ordet på Google, siger Pål Heick, der står bag undersøgelsen.

Mangler ressourcer

For at undersøge politikernes synlighed har Notabene.net testet 40 typiske valgtemaer som boligpolitik, pladsgaranti og integration på søgemaskinen Google for både almindelige og sponsorerede links.

- Generelt dukker der ikke enkelte kandidater op, og overordnet er partierne heller ikke gode til at promovere sig via søgemaskine. Vælgerne skal i forvejen vide, hvad politikerne står for og finde deres hjemmesider, hvis de ønsker mere information om mærkesagerne, siger Pål Heick.

Han undrer sig over, at der ikke bruges flere ressourcer på søgemaskineoptimering, når der samtidig stort set ikke findes en lygtepæl i hele landet, der ikke er klistret til med valgplakater.

- Partierne bruger anslået alene i København 15 millioner kroner på valgkampen, men der satses ikke i særlig høj grad på internetmediets søgemaskiner og mulighederne for annoncering, siger Pål Heick.

Mere professionelle

Ifølge rådgiver i politisk kommunikation hos Koras Kommunikation og tidligere pressechef i Socialministeriet, Per Rystrøm, skyldes den manglende indsats, at de fleste lokalpolitikere har forholdsvis begrænsede midler.

- Mange politiker har fokus på nettet og bruger kræfter på at lave hjemmesider, men de har ikke mange ressourcer i valgkampen, og derfor ser man beskeden anvendelse af redskaber som søgeoptimering, der ellers kunne skabe mere trafik på deres hjemmeside, siger Per Rystrøm.

Han forventer, at det billede ikke på kort sigt vil ændre sig i forhold til kommunalvalg, men at der vil ske en stigende professionalisering i forhold til partiernes online markedsføring ved Folketingsvalg.

- Der er dog ingen tvivl om, at politikerne kunne få stort udbytte af at tænke mere i søgemaskineoptimering og også gøre det mellem valgene, så man får opbygget en stærk position på eksempelvis Google, siger Per Rystrøm.

Samme synspunkt har Pål Heick hos Notabene.net.

Han ser det som et problem i forhold til synligheden på søgemaskiner, at mange politikere kommer med nye websites kort tid før selve valget, og at søgemaskinerne derfor ikke når at registrere indholdet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

    Simeon Dimitrov

    Lector ApS