Eltel vinder tele-millionordre hos Banedanmark

Eltel Networks Telecom - det tidligere Swedia Networks - har vundet et EU-udbud om at overtage driften af Banedanmarks telefoniudstyr. Ordren har en værdi på et tocifret millionbeløb.

Banedanmark fortsætter med at outsource forretningsområder og har i et EU-udbud valgt Eltel Networks Telecom - det tidligere Swedia Networks - til at overtage driften af al telefoniudstyr.

Det oplyser Eltel i en pressemeddelelse.

Ordren har en værdi af et tocifret millionbeløb og løber over to år.

Den kommer efter, at Banedanmark netop har overladt driften af sit radiotransmissionsnet til Zenitel Danmark og driften af sine it-systemer til Siemens.

I kontrakten er der mulighed for forlængelse i op til fire år, og Eltel overtager en række medarbejdere fra Banedanmark.

Hos Banedanmark handler det om fokus på kerneforretningen, hvor selskabet de seneste år har været ude i et politisk stormvejr.

- Ved at udlicitere på områder, hvor andre aktører har en større ekspertise, sikrer Banedanmark, at opgaverne på samme tid bliver løst både bedre og billigere, udtaler driftsdirektør Henrik Jørgensen.

For Eltel er det endnu en sejr, efter selskabet for nylig vandt en lignende millionordre hos Post Danmark.

Eltel Networks Telecom hed indtil for få uger siden Swedia Networks, men er nu i gang med at blive tæt integreret med moderselskabet Eltel Networks i Danmark.

De to selskaber har fælles ejer og er allerede på internationalt plan blevet slået sammen.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg