PBS arbejder fortsat med frokostfejl

Webbutikker må væbne sig med tålmodighed og eventuelt advare forbrugerne mod at handle lige over frokost. PBS forventer tidligst at kunne fejlrette online-dankortbetalingsproblem om et par dage.

PBS er i gang med fejlretningen af et nedbrudsproblem, der giver knas med internet-dankortbetalinger hver dag omkring kl. 13:20.

Men man kan endnu ikke melde ud, hvad problemet konkret består i, forklarer informations-medarbejder Søren Winge Schierbeck.

- Men vi kan afvise, at det skyldes spidsbelastning lige efter frokost, siger han med henvisning til spekulationer fra betalingssystems-udbyderen Dibs, som blev opmærksom på problemet for over en uge siden.

PBS forventer, at man vil kunne fejlrette i løbet af få dage, hvis ellers man er på rette spor.

Søren Winge Schierbeck lover samtidig, at PBS vil lægge en statusmeddelelse på selskabets websted, så det tydeligt fremgår, at det er hos PBS og ikke eksempelvis hos Dibs, at fejlen opstår.

At det kunne misforstås som en fejl hos Dibs har været et af irritationsmomenterne for Dibs-direktør Jon Wichmann.

Han efterlyser også, at man får svar på en henvendelse til PBS om et nyt service level agreement. Men heller ikke det er afklaret endnu, meddeler Søren Winge Schierbeck.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS