PBS arbejder fortsat med frokostfejl

Webbutikker må væbne sig med tålmodighed og eventuelt advare forbrugerne mod at handle lige over frokost. PBS forventer tidligst at kunne fejlrette online-dankortbetalingsproblem om et par dage.

PBS er i gang med fejlretningen af et nedbrudsproblem, der giver knas med internet-dankortbetalinger hver dag omkring kl. 13:20.

Men man kan endnu ikke melde ud, hvad problemet konkret består i, forklarer informations-medarbejder Søren Winge Schierbeck.

- Men vi kan afvise, at det skyldes spidsbelastning lige efter frokost, siger han med henvisning til spekulationer fra betalingssystems-udbyderen Dibs, som blev opmærksom på problemet for over en uge siden.

PBS forventer, at man vil kunne fejlrette i løbet af få dage, hvis ellers man er på rette spor.

Søren Winge Schierbeck lover samtidig, at PBS vil lægge en statusmeddelelse på selskabets websted, så det tydeligt fremgår, at det er hos PBS og ikke eksempelvis hos Dibs, at fejlen opstår.

At det kunne misforstås som en fejl hos Dibs har været et af irritationsmomenterne for Dibs-direktør Jon Wichmann.

Han efterlyser også, at man får svar på en henvendelse til PBS om et nyt service level agreement. Men heller ikke det er afklaret endnu, meddeler Søren Winge Schierbeck.

Læses lige nu

    Annonce

    Politiets Efterretningstjeneste

    Sektionsleder til IT Porteføljestyring i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    AI-led Growth Leader for Intelligent Industry NCE

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse