PBS arbejder fortsat med frokostfejl

Webbutikker må væbne sig med tålmodighed og eventuelt advare forbrugerne mod at handle lige over frokost. PBS forventer tidligst at kunne fejlrette online-dankortbetalingsproblem om et par dage.

PBS er i gang med fejlretningen af et nedbrudsproblem, der giver knas med internet-dankortbetalinger hver dag omkring kl. 13:20.

Men man kan endnu ikke melde ud, hvad problemet konkret består i, forklarer informations-medarbejder Søren Winge Schierbeck.

- Men vi kan afvise, at det skyldes spidsbelastning lige efter frokost, siger han med henvisning til spekulationer fra betalingssystems-udbyderen Dibs, som blev opmærksom på problemet for over en uge siden.

PBS forventer, at man vil kunne fejlrette i løbet af få dage, hvis ellers man er på rette spor.

Søren Winge Schierbeck lover samtidig, at PBS vil lægge en statusmeddelelse på selskabets websted, så det tydeligt fremgår, at det er hos PBS og ikke eksempelvis hos Dibs, at fejlen opstår.

At det kunne misforstås som en fejl hos Dibs har været et af irritationsmomenterne for Dibs-direktør Jon Wichmann.

Han efterlyser også, at man får svar på en henvendelse til PBS om et nyt service level agreement. Men heller ikke det er afklaret endnu, meddeler Søren Winge Schierbeck.

Annonceindlæg tema

AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS