PBS arbejder fortsat med frokostfejl

Webbutikker må væbne sig med tålmodighed og eventuelt advare forbrugerne mod at handle lige over frokost. PBS forventer tidligst at kunne fejlrette online-dankortbetalingsproblem om et par dage.

PBS er i gang med fejlretningen af et nedbrudsproblem, der giver knas med internet-dankortbetalinger hver dag omkring kl. 13:20.

Men man kan endnu ikke melde ud, hvad problemet konkret består i, forklarer informations-medarbejder Søren Winge Schierbeck.

- Men vi kan afvise, at det skyldes spidsbelastning lige efter frokost, siger han med henvisning til spekulationer fra betalingssystems-udbyderen Dibs, som blev opmærksom på problemet for over en uge siden.

PBS forventer, at man vil kunne fejlrette i løbet af få dage, hvis ellers man er på rette spor.

Søren Winge Schierbeck lover samtidig, at PBS vil lægge en statusmeddelelse på selskabets websted, så det tydeligt fremgår, at det er hos PBS og ikke eksempelvis hos Dibs, at fejlen opstår.

At det kunne misforstås som en fejl hos Dibs har været et af irritationsmomenterne for Dibs-direktør Jon Wichmann.

Han efterlyser også, at man får svar på en henvendelse til PBS om et nyt service level agreement. Men heller ikke det er afklaret endnu, meddeler Søren Winge Schierbeck.

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS