Orm fælder tysker for børnepornografi

En computerorm har lokket en 20-årig tysker til at melde sig selv til politiet og tilstå at være i besiddelse af børnepornografi.

En computerorm har lokket en 20-årig tysk mand til at melde sig selv til de tyske myndigheder for at have børneporno på harddisken, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Computerormen havde sendt en email til tyskeren med en advarsel om, at han var under efterforskning. Afsenderen udgav sig fra at være fra myndighederne.

Den troede tyskeren på, og han valgte selv at tage kontakt til politiet.

- Det viser bare, at computerorme ikke altid er destruktive, siger en talsmand fra politiet i Paderborn i Tyskland.

- Her hjalp den os med at afsløre en forbrydelse som sandsynligvis ellers aldrig ville være blevet afsløret, siger talsmanden.

Den tyske ungersvend blev fanget af en variant af den såkaldte Sober-orm, en virus der kan invadere computere og sende beskeder ud fra til formålet fabrikerede afsenderadresser.

Emailen, han modtog, oplyste, at en efterforskning var undervejs. Som afsender stod Bundeskriminalamt, BKA, der må formodes at være noget i retning af Tysklands svar på det danske Bagmandspolitiet.

Den 20-årige tysker er, efter at politiet har tjekket hans computer, blevet sigtet for at være i besiddelse af børneporno.

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT