Orm fælder tysker for børnepornografi

En computerorm har lokket en 20-årig tysker til at melde sig selv til politiet og tilstå at være i besiddelse af børnepornografi.

En computerorm har lokket en 20-årig tysk mand til at melde sig selv til de tyske myndigheder for at have børneporno på harddisken, skriver nyhedsbureauet Reuters.

Computerormen havde sendt en email til tyskeren med en advarsel om, at han var under efterforskning. Afsenderen udgav sig fra at være fra myndighederne.

Den troede tyskeren på, og han valgte selv at tage kontakt til politiet.

- Det viser bare, at computerorme ikke altid er destruktive, siger en talsmand fra politiet i Paderborn i Tyskland.

- Her hjalp den os med at afsløre en forbrydelse som sandsynligvis ellers aldrig ville være blevet afsløret, siger talsmanden.

Den tyske ungersvend blev fanget af en variant af den såkaldte Sober-orm, en virus der kan invadere computere og sende beskeder ud fra til formålet fabrikerede afsenderadresser.

Emailen, han modtog, oplyste, at en efterforskning var undervejs. Som afsender stod Bundeskriminalamt, BKA, der må formodes at være noget i retning af Tysklands svar på det danske Bagmandspolitiet.

Den 20-årige tysker er, efter at politiet har tjekket hans computer, blevet sigtet for at være i besiddelse af børneporno.

Annonce

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S