Vandal bytter om på CBS og RUC i net-leksikon

En anonym person har i netleksikonet Wikipedia byttet rundt på beskrivelsen af Handelshøjskolen i København og RUC. Hærværk på den danske udgave af Wikipedia forekommer ofte.

Kommer de bedste erhvervsstuderende fra Roskilde Universitetscenter eller Handelshøjskolen i København?

Man kan komme godt i tvivl, hvis man bruger netleksikonet Wikipedia, som trods øget popularitet i den seneste tid er blevet udsat for voldsom kritik.

På Wikipedia kan alle brugere ændre i indholdet, og det har en anonym person udnyttet til den 20. december at ændre beskrivelserne af Handelshøjskolen i København (CBS) og Roskilde Universitetscenter (RUC) i den engelske udgave af netleksikonet.

Hos RUC er et afsnit om de mest efterspurgte erhvervsstuderende i Europa fjernet, mens et afsnit om de mest efterspurgte erhvervsstuderende i Danmark til gengæld er blevet tilføjet under konkurrenten CBS.

Troværdig?

Det kommer som en overraskelse for Universitetsdirektør Lars Kirdan fra Roskilde Universitetscenter.

- Vi lægger meget vægt på kommunikation på nettet, og alle vores kernebrugere er flittige netbrugere. Det er lidt en tosset sag, for det vil man nødigt have, siger han.

Lars Kirdan bruger selv Wikipedia som troværdig informationskilde, men har ikke overvejet, at også RUC omtales i den engelske udgave af Wikipedia.

- Senest har jeg søgt efter Lord Byron og noget om engelsk litterratur og poesi, og det er den rigtig god til - også fordi linksene er ret gode, siger universitetsdirektøren.

Dansk hærværk

Brugere kan anonymt ændre i oplysningerne på Wikipedia, og det er en af grundene til den massive kritik, Wikipedia har været udsat for.

Lavinen rullede, da det kom frem, at det i fire måneder havde været antydet, at en tidligere præsidentrådgiver var involveret i mordene på både Robert og John F. Kennedy.

Senere er er det kommet frem, at Wikipedias grundlægger og bagmand, Jimmy Wales, har rettet i sin egen biografi 18 gange og fremhævet sit eget arbejde med Wikipedia.

Anders Jakobsen er en af omkring 12 administratorer for den dansk-sprogede udgave af Wikipedia, og her er det ifølge ham ganske normalt med vandalisme.

- Jeg bruger en god del af min tid på at rydde op efter hærværk, som vi ser en del af specielt i skoletiden. Det er typisk, når en skoleklasse kommer i edb-rummet og finder frem til Wikipedia og finder ud af, at man kan skrive noget småvulgært i artiklerne, siger Anders Jakobsen.

Større end CNN

Den danske udgave af Wikipedia har omkring 36.000 artikler og anslået mellem 100.000 - 200.000 sidevisninger i døgnet, hvilket gør leksikonet til et af de større websites i Danmark.

På internationalt plan har Wikipedia flere besøgende end CNN.

Ifølge Anders Jakobsen ville tilfældet med CBS og RUC være fanget på den danske udgave.

Wikipedia har en politik om kun at levere neutral information, og derfor bør det slet ikke stå, at de studerende fra et bestemt universitet er meget eftertragtede.

- I Danmark ville vi helt klart fjerne teksten igen fra Copenhagen Business School. Men på den engelske Wikipedia, hvor der er omkring 700.000 artikler, er der nogle emner, som ikke så mange mennesker følger med i. I Danmark vil vi i langt de fleste tilfælde fange den slags kartoffelhypperi, siger han.

Relevante link

Ændringerne i teksten om Roskilde Universitetscenter

Ændringerne i teksten om Copenhagen Business School

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Midtjylland

Erhvervsakademi Aarhus

Undervisere til it-uddannelser

Midtjylland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job