Reklame-firma lækker 650 e-mailadresser

Firmaet Sponsorcar ønskede god jul via e-mail, men kom samtidig til at udlevere e-mailadresser og andre kontaktoplysninger på 650 personer. Direktøren beklager fejlen.

Udover juleglæde udløste en julehilsen med et gavekort på 200 kroner fra firmaet Sponsorcar også irritation hos en del af modtagerne.

Sammen med julehilsen havde firmaet i cirka 150 tilfælde nemlig også vedhæftet en fil med oplysninger om e-mailadresser og andre kontaktoplysning på flere end 650 modtagere.

Datatilsynets har tidligere fastslået, at e-mailadresser på modtagere af nyhedsbreve og tilsvarende masseudsendelser skal sløres.

Ændrer procedure

Direktør i Sponsorcar, Johnny Magnussen, beklager, at filen med oplysningerne blev vedhæftet julehilsnen.

Fejlen skyldes en smutter under den manuelle udsendelse.

Det har nu fået Sponsorcar til at ændre proceduren for at sende den type e-mails.

- Det må ikke ske, men fejlen er forholdsvis begrænset. Vi har en database med over 30.000 personer. Det er kun cirka 150 personer, der her har modtaget oplysninger om andre, siger Johnny Magnussen.

Den vedhæftede fil indeholder udover navn og e-mailadresser på 650 personer også deres postadresser og i de fleste tilfælde et telefonnummer.

- Informationerne er for størstedelen nogen, som man også kan trække via De Gule Sider eller Krak, men det er naturligvis en fejl, at vi har sendt dem ud, siger Johnny Magnussen.

Accepterer udlevering

Modtagerne af julehilsenen er alle tilmeldt hos Sponsorcar, der tilbyder private bilejere en ekstra indtægt ved at reklamere for virksomheder på deres biler.

Indtægterne kommer fra virksomhederne, der betaler for reklamepladsen på bilerne i kortere eller længere perioder.

Ifølge Johnny Magnussen accepterer medlemmerne ved tilmelding til Sponsorcar, at deres personoplysninger udleveres til annoncørerne.

- Men det er selvfølgelig ikke meningen, at oplysningerne også skal udleveres til andre medlemmer, siger han.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS