PBS køber sig større

Pengeintitutternes Betalings Service, PBS, har købt PBS International, hvilket skal styrke virksomheden på det Nordeuropæiske marked for betalingskort.

Med virkning fra 1. januar 2006 bliver PBS International efter et opkøb lagt sammen med PBS.

Formålet med købet og sammenlægningen er at blive stærk nok til at tage kampen op med de største amerikanske og europæiske konkurrenter på det nordeuropæiske marked.

PBS, der 1. december 2005 overtog administrationen af aktiviteterne i Dankort A/S, er den største kortprocessor i Norden.

PBS International udbyder de internationale kreditkort, Eurocard, MasterCard, Maestro, Visa, Visa Electron og JCB, på det europæiske marked og er den førende udbyder på det danske marked.

Medarbejderne fra PBS International vil blive ansat i PBS.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job