PBS køber sig større

Pengeintitutternes Betalings Service, PBS, har købt PBS International, hvilket skal styrke virksomheden på det Nordeuropæiske marked for betalingskort.

Med virkning fra 1. januar 2006 bliver PBS International efter et opkøb lagt sammen med PBS.

Formålet med købet og sammenlægningen er at blive stærk nok til at tage kampen op med de største amerikanske og europæiske konkurrenter på det nordeuropæiske marked.

PBS, der 1. december 2005 overtog administrationen af aktiviteterne i Dankort A/S, er den største kortprocessor i Norden.

PBS International udbyder de internationale kreditkort, Eurocard, MasterCard, Maestro, Visa, Visa Electron og JCB, på det europæiske marked og er den førende udbyder på det danske marked.

Medarbejderne fra PBS International vil blive ansat i PBS.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Context&

    Context& om AI: AI accelererer. Organisationen bremser.

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    PET søger nysgerrig og udviklingsorienteret IT-infrastrukturtekniker

    Københavnsområdet

    Erhvervsakademi Aarhus

    Undervisere til it-uddannelser

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job