Ravenholm solgt til tysk forhandler

Den danske Ravenholm Computing Group er blevet solgt til en af verdens største softwareforhandlere det tyske selskab PC-Ware. Ingen af parterne ønsker at oplyse købsprisen.

Efter et par måneders forhandlinger ligger det nu fast, at den store tyske softwareforhandler PC-Ware overtager danske Ravenholm Computing Group.

Ingen af parterne ønsker at løfte sløret for købsprisen.

- Overtagelsen af Ravenholm Computing repræsenterer endnu et vigtigt skridt mod at nå PC-Wares mål om at nå en omsætning på en milliard euro (7,44 milliarder kroner, red.) i 2009, udtaler Knut Löschke, PC-Wares administrerende direktør i en pressemeddelelse.

Læs mere om handlen på Computerworld.dk senere.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere