Nyt it-system tager livet af S-togs-linje

Banedanmarks udskiftning af et it-system til overvågning og fjernstyring af S-togs-nettet gør, at DSB fra på søndag må nedlægge en S-togs-linje i et helt år.

DSB's S-togs-passagerer kommer i hele 2006 til at kigge langt efter linje Bx, der ellers har kørt hvert 20. minut mellem Høje Taastrup og Klampenborg. Men synderen er hverken sne i dørene eller nedfaldne køreledninger. Årsagen findes derimod i et nyt it-system, som Banedanmark skal indføre.

Det nye system skal styre hele infrastrukturen bag S-togs-nettet – som for eksempel lyssignaler, sporskifter og en lang række andre funktioner - og skal erstatte et system, som Banedanmark har brugt til stort set det samme siden starten af 70’erne.

Men selv om det nye system i praksis blot erstatter et andet, er processen så omfattende, at Banedanmark har været nødt til at pålægge DSB at nedlægge en S-togs-linje.

Drives manuelt

Bx-linjens midlertidige død skyldes, at dele af S-togs-nettet i perioden skal drives manuelt. Stationerne overgår til det nye system en for en, og mens det sker, skal togene på de berørte strækninger styres manuelt, hvilket er en kompliceret opgave, fortæller Claus B. Christiansen, der er sektionschef for Fjernstyring Hovedstad i Banedanmark, til Computerworld.

– Derfor er vi nødt til at nedbringe antallet af afgange, så vi sikrer os, at det hele glider, siger han.

Claus B. Christiansen pointerer, at det kun er i indkøringsfasen, at DSB må nedlægge linjer. Når det nye system er fuldt kørende, ophæves begrænsningen igen.

Ændret køreplan

DSB har foretaget en række ændringer i 2006-køreplanen for at imødekomme fraværet af linje Bx, men det kan ifølge økonomidirektør i DSB S-tog Claus Nielsen ikke kompensere fuldstændigt.

Dertil kommer, at DSB har måttet udskyde en helt ny og mere omfattende køreplan til tidligst at kunne træde i kraft i 2007, når Banedanmark er færdig med at installere sit nye system.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | København Ø

People Tech 2025 – hvor HR møder IT

Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job