Nyt it-system tager livet af S-togs-linje

Banedanmarks udskiftning af et it-system til overvågning og fjernstyring af S-togs-nettet gør, at DSB fra på søndag må nedlægge en S-togs-linje i et helt år.

DSB's S-togs-passagerer kommer i hele 2006 til at kigge langt efter linje Bx, der ellers har kørt hvert 20. minut mellem Høje Taastrup og Klampenborg. Men synderen er hverken sne i dørene eller nedfaldne køreledninger. Årsagen findes derimod i et nyt it-system, som Banedanmark skal indføre.

Det nye system skal styre hele infrastrukturen bag S-togs-nettet – som for eksempel lyssignaler, sporskifter og en lang række andre funktioner - og skal erstatte et system, som Banedanmark har brugt til stort set det samme siden starten af 70’erne.

Men selv om det nye system i praksis blot erstatter et andet, er processen så omfattende, at Banedanmark har været nødt til at pålægge DSB at nedlægge en S-togs-linje.

Drives manuelt

Bx-linjens midlertidige død skyldes, at dele af S-togs-nettet i perioden skal drives manuelt. Stationerne overgår til det nye system en for en, og mens det sker, skal togene på de berørte strækninger styres manuelt, hvilket er en kompliceret opgave, fortæller Claus B. Christiansen, der er sektionschef for Fjernstyring Hovedstad i Banedanmark, til Computerworld.

– Derfor er vi nødt til at nedbringe antallet af afgange, så vi sikrer os, at det hele glider, siger han.

Claus B. Christiansen pointerer, at det kun er i indkøringsfasen, at DSB må nedlægge linjer. Når det nye system er fuldt kørende, ophæves begrænsningen igen.

Ændret køreplan

DSB har foretaget en række ændringer i 2006-køreplanen for at imødekomme fraværet af linje Bx, men det kan ifølge økonomidirektør i DSB S-tog Claus Nielsen ikke kompensere fuldstændigt.

Dertil kommer, at DSB har måttet udskyde en helt ny og mere omfattende køreplan til tidligst at kunne træde i kraft i 2007, når Banedanmark er færdig med at installere sit nye system.

Denne artikel stammer fra fredagens trykte udgave af Computerworld

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S