Sander fejlinformerer Folketinget om sms og mail

Videnskabsminister Helge Sander giver forkerte oplysninger til Folketinget, når han hævder, at man godt kan registrere teletrafik uden at registrere indhold i mail og sms. Det kan man ikke, siger eksperterne. Oppositionen er rystet.

Videnskabsminister Helge Sander (V) fejlinformerer Folketinget i forbindelse med regeringens registrering af sms-beskeder, som regeringen vil indføre som del af terrorpakken.

I strid med sandheden oplyser Helge Sander, at den terrorbetingede registrering af tele- og internetkommunikation i Danmark ikke vil føre til registrering af selve indholdet af kommunikationen.

Man kan altså godt registrere trafikdata uden at registrere indhold, mener ministeren, der oplyser til Folketinget, at "det er meget enkelt for en GSM-udbyder alene at registrere relevante trafikdata for en SMS (…). Præcis det samme forhold gør sig gældende for emails."

Passer ikke

Men det passer ikke, forklarer telechef i i TDC's regulatoriske afdeling. Mogens Ritsholm.

- Ministerens svar er ikke den fulde sandhed, siger han.

For informationen om modtagernummeret vil for eksempel ligge inde i selve indholdet af sms'en, hvis en sms går til en anden sms-central, end den der er drevet af mobil-net-ejeren.

- Teknisk skal man således ind og rode i indholdet af sms'en for at uddrage det nummer, som sms'en er beregnet til. Det vil sige, at man er nødsaget til at gemme og analysere indholdet af kommunikationen, hvis mobilselskaberne forpligtes til at gemme trafikdata for sms'er af denne art, siger han.

Gælder også emails

Han fortæller at det samme gør sig gældende for e-mail.

Informationen om cc-adressen kan nemlig ligge nede i selve indholdet af e-mailen, hvis man sender en e-mail med en cc adresse, og de to modtager-adresser ligger på forskellige mail-servere, forklarer Mogens Risholm.

- Det vil igen sige, at man skal ned og rode i indholdet af email og gemme og analysere indholdet af den, hvis man skal have fat i trafikdata, siger Mogens Risholm.

Han tøver ikke med at betegne det som et 'problem', hvis teleselskaberne med regeringens fremtidige krav til logning, skal ind og rode i indholdet af kommunikationen og gemme indholdet.

– Det strider samtidigt med logningsdirektivets hovedforudsætning om, at logningspligten er afgrænset til data, der er genereret eller processeret af udbyderen, siger han.

Professor og centerleder på Center for Information and Communication Technologies under Danmarks Tekniske Universitet, Knud Erik Skouby, bekræfter, at man ikke altid kan adskille indholdet i en e-mail fra data om afsender og modtager.

– Man bliver nødt til at gemme selve indholdet af e-mailen, hvis der bliver anført en cc-adresse i e-mailen, og man også ønsker at registrere denne. For trafikdata omfatter i udgangspunktet kun de primærere afsender- og modtageradresser, siger professor Knud Erik Skouby, der har forsket og undervist på it-området i 20 år

Enhedslisten rystet

Folketingsmedlemm Per Clausen (E), der oprindeligt spurgte Helge Sander om ministeriets viden om at adskille trafikdata og indhold af sms og email-kommunikation, er rystet over fejlinformationen fra Helge Sander.

– Det er bekymrende, når ministeren udtaler sig i lodret modstrid med det, som uafhængige eksperter siger. Vi må vende tilbage til spørgsmålet og høre ministeren, om han fastholder sin udtalelse, siger Per Clausen.

Han føler sig utryg ved usikkerheden om, hvorvidt ministeren siger sådan, fordi han ikke ved bedre, eller fordi han bevidst vil sige noget forkert til Folketinget.

Videnskabsminister Helge Sander har ikke ønsket at medvirke i et interview om sagen inden redaktionens slutning.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice