Første udkast til ny GPL frigivet

Det første udkast til en ny version af open source-licensen GPL er nu klar til offentlig diskussion. Revisionen er den største siden 1991.

Open source-firmaet Free Software Foundation har frigivet det første udkast til diskussion af den kommende version af open sources mest udbredte licens, GNU General Public License, GPL. Det skriver nyhedstjenesten CNET.

Den nye version af licensen vil være den første omfattende revision siden open source for alvor tog fart i anden halvdel af 1990'erne.

Version 2 blev således frigivet i 1991.

Blevet stueren

Open source er i mellemtiden vokset fra primært at være udbredt i universitets- og forskningsmiljøer til at være en bevidst strategi for store dele af softwarebranchen og dens kunder.

Det stiller nye krav til licensen, som version 3 skal forsøge at tackle.

Blandt top-emnerne for den nye version er forholdet til softwarepatenter, som den nuværende version i praksis er uforenelig med.

Også licensens position i forhold til generel ophavsret er blandt de punkter, som open source-branchen nu vil forsøge at gøre mere klart.

http://gplv3.fsf.org/draft

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    22. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S