Første udkast til ny GPL frigivet

Det første udkast til en ny version af open source-licensen GPL er nu klar til offentlig diskussion. Revisionen er den største siden 1991.

Open source-firmaet Free Software Foundation har frigivet det første udkast til diskussion af den kommende version af open sources mest udbredte licens, GNU General Public License, GPL. Det skriver nyhedstjenesten CNET.

Den nye version af licensen vil være den første omfattende revision siden open source for alvor tog fart i anden halvdel af 1990'erne.

Version 2 blev således frigivet i 1991.

Blevet stueren

Open source er i mellemtiden vokset fra primært at være udbredt i universitets- og forskningsmiljøer til at være en bevidst strategi for store dele af softwarebranchen og dens kunder.

Det stiller nye krav til licensen, som version 3 skal forsøge at tackle.

Blandt top-emnerne for den nye version er forholdet til softwarepatenter, som den nuværende version i praksis er uforenelig med.

Også licensens position i forhold til generel ophavsret er blandt de punkter, som open source-branchen nu vil forsøge at gøre mere klart.

http://gplv3.fsf.org/draft

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS