Første udkast til ny GPL frigivet

Det første udkast til en ny version af open source-licensen GPL er nu klar til offentlig diskussion. Revisionen er den største siden 1991.

Open source-firmaet Free Software Foundation har frigivet det første udkast til diskussion af den kommende version af open sources mest udbredte licens, GNU General Public License, GPL. Det skriver nyhedstjenesten CNET.

Den nye version af licensen vil være den første omfattende revision siden open source for alvor tog fart i anden halvdel af 1990'erne.

Version 2 blev således frigivet i 1991.

Blevet stueren

Open source er i mellemtiden vokset fra primært at være udbredt i universitets- og forskningsmiljøer til at være en bevidst strategi for store dele af softwarebranchen og dens kunder.

Det stiller nye krav til licensen, som version 3 skal forsøge at tackle.

Blandt top-emnerne for den nye version er forholdet til softwarepatenter, som den nuværende version i praksis er uforenelig med.

Også licensens position i forhold til generel ophavsret er blandt de punkter, som open source-branchen nu vil forsøge at gøre mere klart.

http://gplv3.fsf.org/draft

Octocube Games ApS

CIFI Developer

Region Sjælland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job