Den mobile arbejder marcherer

I dag er mindre end hver femte arbejdstager kategoriseret som en "mobil arbejder," men andelen er voksende fortæller analysehuset IDC Nordic, der holder en konference med titlen Mobility til marts.

Mobile arbejdere og mobile virksomheder og et stigende antal forbrugere, der dropper fastnettelefonen fuldstændig. Det er nogle af overskrifterne på den konference - Mobility, som analysevirksomheden IDC Nordic afholder den 28. marts.

- Fastnettelefonen taber terræn i forhold til mobiltelefonen, fortæller Brian Troelsen, senioranalytiker, IDC Nordic.

Mobilsnak haler ind

For tre år siden var forholdet mellem fastnet- og mobilsnak målt i minutter 80 til 20. I dag er det 60/40 og Brian Troelsen forventer, at det allerede til næste år vil være 50/50 - altså, at der tales lige så meget i mobiltelefon som i fastnettelefon.

- Allerede i dag er der dobbelt så mange mobiltelefoner som der er fastnettelefoner, og det hænger blandt andet sammen med, at mange har mere end en mobiltelefon, og at mange især unge dropper fastnettelefonen fuldstændigt, siger Brian Troelsen.

Mobile virksomheder altså virksomheder, der udelukkende bruger mobile enher til kommunikation er der mindre end fem procent af endnu, men antallet er voksende.

Mobile arbejdere

Mobile arbejdere, der enten altid eller ind imellem udelukkende betjener sig af mobil kommunikation, er der knap 20 procent af ud af den samlede arbejdsstyrke i dag.

Konferencen Mobility tager fat på emner fra Hjemmeværnets afskaffelse af omstillingsbordet til Kims sælgere, der har ERP-systemet med i bilen.

- Sidste år trak konference godt 200 deltagere, hvoraf hovedparten er it-chefer og funktionschefer, fortæller Charlotte Thygesen Poulsen, konferencedirektør, IDC Nordic.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere