Dankort-betalinger lammet af PBS-fejl

Betalingsformidleren PBS var mandag morgen skyld i Dankort-problemer i hele landet. En intern kørsel af transaktioner skabte ustabilitet i en time.

Betaling med Dankortet var i timen frem til klokken 7.30 mandag morgen ustabil i hele landet.

Årsagen kan findes hos betalingsformidleren PBS, der på det tidspunkt var i gang med en intern kørsel af en større klynge af transaktioner.

- Problemerne stoppede, så snart vi stoppede den kørsel. Den type kørsler bør dog ikke medføre problemer, og vi er nu i gang med at finde ud af, hvor fejlen ligger, siger kommunikations-konsulent Søren Winge, PBS.

PBS gennemfører jævnligt de såkaldte batch-kørsler, hvor der gennemføres større klynger af transaktioner på vegne af PBS-kunder.

Kørslerne placeres typisk på tidspunkter, hvor der ikke i forvejen er stor belastning på systemet - eksempelvis tidligt om morgen, som det var tilfældet mandag.

PBS har gennem længere tid haft en del tilfælde, hvor Dankort-systemet er blevet ramt af uheldige nedbrud.

Senest var for nogle få uger siden, hvor systemet gik ned på grund af en opdatering af software.

Tidligere har blandt andet et større antal Bruce Springsteen-fans været ramt, idet PBS-systemet i foråret gik ned på grund af en PBS-opdatering, bedst som de var ved at købe koncertbilletter via Billetnet.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo