Dankort-betalinger lammet af PBS-fejl

Betalingsformidleren PBS var mandag morgen skyld i Dankort-problemer i hele landet. En intern kørsel af transaktioner skabte ustabilitet i en time.

Betaling med Dankortet var i timen frem til klokken 7.30 mandag morgen ustabil i hele landet.

Årsagen kan findes hos betalingsformidleren PBS, der på det tidspunkt var i gang med en intern kørsel af en større klynge af transaktioner.

- Problemerne stoppede, så snart vi stoppede den kørsel. Den type kørsler bør dog ikke medføre problemer, og vi er nu i gang med at finde ud af, hvor fejlen ligger, siger kommunikations-konsulent Søren Winge, PBS.

PBS gennemfører jævnligt de såkaldte batch-kørsler, hvor der gennemføres større klynger af transaktioner på vegne af PBS-kunder.

Kørslerne placeres typisk på tidspunkter, hvor der ikke i forvejen er stor belastning på systemet - eksempelvis tidligt om morgen, som det var tilfældet mandag.

PBS har gennem længere tid haft en del tilfælde, hvor Dankort-systemet er blevet ramt af uheldige nedbrud.

Senest var for nogle få uger siden, hvor systemet gik ned på grund af en opdatering af software.

Tidligere har blandt andet et større antal Bruce Springsteen-fans været ramt, idet PBS-systemet i foråret gik ned på grund af en PBS-opdatering, bedst som de var ved at købe koncertbilletter via Billetnet.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S