Danske Broadcom taber navn og varemærke

Den danske bredbåndsudbyder Broadcom har mistet sit navn, sine hjemmesider og sit varemærke til den amerikanske chipkæmpe Broadcom, der ikke vil have navnedubletter på det danske marked.

Et totalt nederlag. Det er, hvad den omstridte danske bredbåndsudbyder Broadcom onsdag indkasserede i Sø- og Handelsretten, hvor det lille selskab var sat i stævne af det amerikanske chipselskab Broadcom.

Det danske selskab - der delvist bygger på konkursramte Kabelnettet - mister nemlig både sit navn, sit varemærke og sit internet-domæne, har Sø- og Handelsretten bestemt.

Navn, domæne, varemærke

Dermed fastslår retten, at navnet, varemærket og domænenavnet Broadcom tilhører det amerikanske selskab, der med 4.300 medarbejdere i ryggen er ved at rykke ind på det danske marked.

I dommen fastlår Sø- og Handelsretten, at det danske selskab BC Drift, der ejes af Kaare Siesing, ikke må anvende og registrere navnet Broadcom overhovedet, ligesom domænenavnet "broadcom.dk" skal slettes.

Navnet skal desuden slettes fra varemærkeregisteret og som selskabsnavn, hedder det.

Det samme gælder for navnet Broadcom Bolignet, som BC Drift ligeledes har registreret.

To er en for meget

Amerikanske Broadcoms advokat, Louise Unmack Rygaard, har tidligere fortalt Computerworld, at årsagen til sagen er, at der ikke kan være to selskaber med samme navn på et marked.

Amerikanerne stiftede det danske datterselskab Broadcom Danmark sidste år, mens BC Drift stiftede de to danske selskaber i 2004, efter en konkurs i det oprindelige danske Broadcom, som blev stiftet i 2001.

Det danske Broadcom har med Kaare Siesing i spidsen været involveret i en række kontroverser.

Han har blandt andet været involveret i et håndgemæng om ejerforholdene i selskabet efter dets køb af Kabelnettet, ligesom IT- og Telestyrelsen har været efter selskabet på grund af misbrug af en FWA-licens samt selskabets kundebetingelser.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra hverken Kaare Siesing eller advokat Louise Unmack Rygaard.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    PensionDanmark

    AI Engineer

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    KMD A/S

    Product Owner / Product Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job