Nye USB-antenner kan true DR's licenspolitik

Prisbillige digitale USB-antenner til computeren kan blive en bombe under licenssystemet. DR opkræver nemlig ikke licens for pc-fjernsyn, selv om man med de nye antenner kan nå hele det digitale sendenet, der går i luften om få måneder.

Billige tv-kort, der kan sættes i computerens USB-port, er for alvor på vej til Danmark.

Slår de igennem, kan de blive en trussel mod DR’s licens-indtjening, fordi de giver gratis adgang til det digitale sendenet, som man ellers skal betale licens for, hvis man har et fjernsyn.

Licenskontoret bestormes allerede

- Licenskontoret bestormes allerede af folk, som vil have oplyst, hvordan de kan slippe for licensen med de apparater, som de allerede har i huset, siger Jakob Blomgren Knudsen som er konsulent ved DR.

DR erkender, at antallet af licensframeldinger vil stige, jo nemmere de tekniske muligheder bliver for at se tv på computeren.

Op mod 10.000 danskere har allerede droppet det gamle tv-apparat og ser i stedet nyheder og Krøniken på computerskærmen.

Årlig licens: nul kroner
Fidusen er, at tv-kortene reducerer den årlige tv-licens til nul kroner, fordi DR endnu ikke opkræver licens for at se Deadline, Sporten eller Genbrugsguld på computer-skærmen.

Hidtil har licensfri tv-kigning været baseret på analoge tv-kort eller streaming på nettet, hvilket har gjort det muligt for tv-stationerne selv at styre, hvor meget de vil gøre tilgængeligt på nettet.

Men de nye produkter i handelen til USB-porten giver nu adgang til det digitale sendenet i god kvalitet og med mange programmer. Sendenettet går i luften den 1. april 2006.

Desuden er installation så nem, at antallet af licens-droppere ventes at stige yderligere, vurderer Henrik Søndergaard, medieforsker ved Københavns Universitet.

Han frygter en udhulning af DR-programmernes kvalitet.

- Programkvaliteten kan tage skade. På sigt sker der en yderligere udhulning af licensgrundlaget, siger Henrik Søndergaard.

Licensfri markedsføring

Et andet problem er, at producenterne af de nye produkter kan markedsføre sig på den gratis licens, siger medieforskeren.

SEC er et af de firmaer, som sælger tv-kort til det digitale sendenet i Danmark.

Her er man ikke i tvivl om, at der er et stort marked i de licenstrætte danskere.

- Jeg regner med, at vi kan sælge lige så mange tv-kort som vi kan få til landet, siger produktchef Jeppe Hansen.

Medielicens vil hjælpe

De fleste danskere er faktisk parate til at hive pungen op af lommen, hvis pc-tv kommer til at koste penge.

En ny meningsmåling som Epinion har foretaget viser, at 63 procent af befolkningen støtter ideen om en medielicens, mens hver tredje dansker er imod.

Medieforsker Henrik Søndergaard gætter på, at en eventuel ændring af licensen allerede kan blive aktuel i 2006.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra QNAP

    Med myQNAPcloud One er skyen ikke længere grænsen for din digitale suverænitet

    QNAP lancerer myQNAPcloud One: Delt cloudlagring til NAS-backups og skalerbare objekter. Ét abonnement, to tjenester til dine digitale aktiver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job