It-huse slår sig sammen mod Microsoft

Tre danske Lotus-huse tager kampen op mod Microsoft på det danske marked. De tre virksomheder IT-Companion, Convergens og i-Seven mener, at Microsoft i for høj grad får lov at sætte dagsordenen.

Tre danske Lotus-huse indleder et samarbejde og danner en fælles front mod Microsoft.

Det sker, efter der ifølge de tre virksomheder, i-Sevens, Convergens og IT-Companions, har cirkuleret et rygte om, at Lotus var på vej ud af markedet.

Henrik Hansen, administrerende direktør, i-Sevens, peger på, at de tre selskaber som landets største Lotus-aktører er nødt til at være dem, der går forrest i kampen mod Microsoft, som ifølge ham i al for høj grad får lov at sætte dagsordenen.

Deler synspunkt

Et synspunkt han deler med Convergens administrerende direktør, Bo Svensson og IT-Companions salgs- og forretningsudviklings-direktør, Jan Brinck.

De tre samarbejdspartnere vil blandt andet arrangere en seminarrække med den bagtanke, at både private virksomheder og offentlige institutioner i fremtiden i højere grad vil efterspørge it-løsninger, som frigiver ressourcer.

I forbindelse med seminarrækken slår de tre samarbejdspartnere deres kunde- og emnedatabaser sammen og vil derved være i stand til at ramme markedet bredere og skabe en større effekt, end hvis de stod alene.

De tre selskaber satser på, at samarbejdet vil gøre en mærkbar forskel, og at de kan hjælpe til, at debatten om samarbejdssoftware fremover bliver mere nuanceret.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

    Midtjylland

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    IT-direktør til Forsvarets Efterretningstjeneste

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    SAP Bruger- og rolleadministrator ved Forsvarsministeriets Regnskabsstyrelse

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics