It-huse slår sig sammen mod Microsoft

Tre danske Lotus-huse tager kampen op mod Microsoft på det danske marked. De tre virksomheder IT-Companion, Convergens og i-Seven mener, at Microsoft i for høj grad får lov at sætte dagsordenen.

Tre danske Lotus-huse indleder et samarbejde og danner en fælles front mod Microsoft.

Det sker, efter der ifølge de tre virksomheder, i-Sevens, Convergens og IT-Companions, har cirkuleret et rygte om, at Lotus var på vej ud af markedet.

Henrik Hansen, administrerende direktør, i-Sevens, peger på, at de tre selskaber som landets største Lotus-aktører er nødt til at være dem, der går forrest i kampen mod Microsoft, som ifølge ham i al for høj grad får lov at sætte dagsordenen.

Deler synspunkt

Et synspunkt han deler med Convergens administrerende direktør, Bo Svensson og IT-Companions salgs- og forretningsudviklings-direktør, Jan Brinck.

De tre samarbejdspartnere vil blandt andet arrangere en seminarrække med den bagtanke, at både private virksomheder og offentlige institutioner i fremtiden i højere grad vil efterspørge it-løsninger, som frigiver ressourcer.

I forbindelse med seminarrækken slår de tre samarbejdspartnere deres kunde- og emnedatabaser sammen og vil derved være i stand til at ramme markedet bredere og skabe en større effekt, end hvis de stod alene.

De tre selskaber satser på, at samarbejdet vil gøre en mærkbar forskel, og at de kan hjælpe til, at debatten om samarbejdssoftware fremover bliver mere nuanceret.

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S