It-huse slår sig sammen mod Microsoft

Tre danske Lotus-huse tager kampen op mod Microsoft på det danske marked. De tre virksomheder IT-Companion, Convergens og i-Seven mener, at Microsoft i for høj grad får lov at sætte dagsordenen.

Tre danske Lotus-huse indleder et samarbejde og danner en fælles front mod Microsoft.

Det sker, efter der ifølge de tre virksomheder, i-Sevens, Convergens og IT-Companions, har cirkuleret et rygte om, at Lotus var på vej ud af markedet.

Henrik Hansen, administrerende direktør, i-Sevens, peger på, at de tre selskaber som landets største Lotus-aktører er nødt til at være dem, der går forrest i kampen mod Microsoft, som ifølge ham i al for høj grad får lov at sætte dagsordenen.

Deler synspunkt

Et synspunkt han deler med Convergens administrerende direktør, Bo Svensson og IT-Companions salgs- og forretningsudviklings-direktør, Jan Brinck.

De tre samarbejdspartnere vil blandt andet arrangere en seminarrække med den bagtanke, at både private virksomheder og offentlige institutioner i fremtiden i højere grad vil efterspørge it-løsninger, som frigiver ressourcer.

I forbindelse med seminarrækken slår de tre samarbejdspartnere deres kunde- og emnedatabaser sammen og vil derved være i stand til at ramme markedet bredere og skabe en større effekt, end hvis de stod alene.

De tre selskaber satser på, at samarbejdet vil gøre en mærkbar forskel, og at de kan hjælpe til, at debatten om samarbejdssoftware fremover bliver mere nuanceret.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S