It-huse slår sig sammen mod Microsoft

Tre danske Lotus-huse tager kampen op mod Microsoft på det danske marked. De tre virksomheder IT-Companion, Convergens og i-Seven mener, at Microsoft i for høj grad får lov at sætte dagsordenen.

Tre danske Lotus-huse indleder et samarbejde og danner en fælles front mod Microsoft.

Det sker, efter der ifølge de tre virksomheder, i-Sevens, Convergens og IT-Companions, har cirkuleret et rygte om, at Lotus var på vej ud af markedet.

Henrik Hansen, administrerende direktør, i-Sevens, peger på, at de tre selskaber som landets største Lotus-aktører er nødt til at være dem, der går forrest i kampen mod Microsoft, som ifølge ham i al for høj grad får lov at sætte dagsordenen.

Deler synspunkt

Et synspunkt han deler med Convergens administrerende direktør, Bo Svensson og IT-Companions salgs- og forretningsudviklings-direktør, Jan Brinck.

De tre samarbejdspartnere vil blandt andet arrangere en seminarrække med den bagtanke, at både private virksomheder og offentlige institutioner i fremtiden i højere grad vil efterspørge it-løsninger, som frigiver ressourcer.

I forbindelse med seminarrækken slår de tre samarbejdspartnere deres kunde- og emnedatabaser sammen og vil derved være i stand til at ramme markedet bredere og skabe en større effekt, end hvis de stod alene.

De tre selskaber satser på, at samarbejdet vil gøre en mærkbar forskel, og at de kan hjælpe til, at debatten om samarbejdssoftware fremover bliver mere nuanceret.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos