Microsoft: Vi slår Google om et halvt år

Microsoft vil ifølge softwaregigantens eget udsagn inden for et halvt år præsentere en ny søgemaskine, som skal feje rivalen Google af banen.

Som sværvægtsboksere, der håner hinanden ved indvejningen op til en titelkamp, åbner Microsoft for talegaverne over for konkurrenten Googles søgemaskine.

Microsoft hævder inden for et halvt år at kunne lancere en søgemaskine, der er bedre end Google.

I første omgang vil den blive lanceret i USA og derefter i Storbritannien og resten af Europa.

- Vi siger, at vi om seks måneder vil være mere relevante for forbrugere på det amerikanske marked end Google, siger Microsofts europæiske chef Nick Holloway til nyhedsbureauet Reuters.

Men selv en bedre teknologi er ikke altid nok til at erobre et marked. Et skudsmål Microsoft selv flere gange har fået på sig.

Muligvis belært af fortidens synder med integrationen af Internet Explorer og Windows Media Player i styresystemet Windows, holder Microsoft sig fra at bygge den nye søgemaskine ind i Windows Vista, som vil blive lanceret til efteråret.

- Skulle vi føje en Google-lignende, men dobbelt så god søgemaskine kodet direkte ind i Windows? Gæt en gang, hvis vi gjorde det, så tror jeg ikke et firma ved navn Google ville blive begejstrede, siger Nick Holloway til Reuters.

Derimod vil Microsoft udnytte selskabets mange brugere af tjenesterne Hotmail og MSN Messenger til at gøre søgemaskinen populær.

Microsofts nye søgemaskine vil ifølge Reuters koncentrere sig om i højere grad at returnere information snarere end webadresser på brugernes søgninger.

Annonceindlæg fra NetNordic

De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

Birthe Kamstrup

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S