Teleselskaber stævner Teleklagenævnet

Samarbejdsgruppen af Alternative Teleopratører (SAT) stævner fredag Teleklagenævnet, fordi nævnet har truffet en afgørelse, som gør det vanskeligt for SAT-gruppens medlemmer at levere bredbåndsinternet af ordentlig kvalitet.

En række teleoperatører mener, at Teleklagenævnets afgørelse om at udskyde ikrafttrædelsen af en afgørelse fra IT- og Telestyrelsen er så principiel og betydende for udviklingen af telemarkedet, at de nu stævner Teleklagenævnet ved Østre Landsret.

Samarbejdsgruppen af Alternative Teleopratører (SAT-gruppen), der består af Tele2, Colt Telecom, Updata Danmark og butlerNetworks vil nu have domstolenes vurdering af, om det er rimeligt, at TDC med et enkelt lille klagebrev kan udskyde afgørelsen.

Gruppen håber, at domstolene vil beslutte, at afgørelsen alligevel skal træde i kraft med det samme.

– En stævning mod en offentlig myndighed er et alvorligt skridt. Men vi har at gøre med en sag, der har stor betydning for udviklingen på det danske telemarked, og derfor må vi have afklaret retsstillingen på området, siger Christian Holm Christensen, fra SAT-gruppens sekretariat

Adgang til rå kobber

Sagen handler om teleoperatørernes adgang til TDC's rå kobber.

I januar besluttede IT- og Telestyrelsen i en såkaldt markedsafgørelse, at TDC er forpligtet til at give konkurrenterne adgang til at levere bredbåndsinternet over TDC's kobberlinjer, og at give samhusning i sine centraler for konkurrenterne og deres udstyr.

Samtidig skulle TDC tillade alternative underleverandører af infrastruktur og intern kabling i central-husene.

Men TDC klagede til Teleklagenævnet, som besluttede, at TDC ikke behøver at opfylde kravene, før nævnet er færdig med at behandle klagen.

TDC og de alternative teleoperatører har længe været uenige om vilkårene for ovennævnte vilkår.

TDC flytter aktivt udstyr

Men nu er uenigheden blevet skærpet af, at TDC de sidste par år har været i gang med at flytte det aktive udstyr, som leverer internet, ud af de egentlige telefoncentraler og til såkaldte teknikhuse tættere på kunderne.

Alt sammen for at TDC selv kan levere hurtigere og bedre internet.

Men konkurrenterne mener, at det samtidig forringer deres muligheder for at levere bredbåndsinternet af ordentlig kvalitet.

Konkurrenterne, som typisk fortsat har det aktive udstyr placeret på telefoncentralerne og ikke i de fremskudte teknikhuse, mener nemlig, at de fremskudte teknikhuse laver elektronisk "støj" som påvirker udstyret i telefoncentralerne og dermed begrænser den båndbredde, som konkurrenterne kan levere.

TDC: Det bliver for dyrt
TDC har skrevet i sit klagebrev, at det vil koste selskabet penge, hvis det skal sikre konkurrenterne mod generne.

Samt at selskabet ikke vil acceptere samhusning og kabling på det vilkår, som IT- og Telestyrelsen har fastlagt i sin afgørelse.

– Vi vil gerne have, at domstolene fastslår, at IT- og Telestyrelsens afgørelse fra januar skal træde i kraft med det samme, også selvom TDC har klaget, siger juridisk- og regulatorisk chef i Tele2, Jens Breuner.

SAT-gruppen mener, at Teleklagenævnet med sin udsættelse har sørget for, at konkurrencen er blevet svækket og at borgerne dermed betaler for meget for deres internet.

Gruppen håber, at en afgørelse i domstolene vil få principiel betydning, så alle fremtidige afgørelser fra IT- og Telestyrelsen skal træde i kraft med det samme, uanset om TDC klager.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S