Teleselskaber stævner Teleklagenævnet

Samarbejdsgruppen af Alternative Teleopratører (SAT) stævner fredag Teleklagenævnet, fordi nævnet har truffet en afgørelse, som gør det vanskeligt for SAT-gruppens medlemmer at levere bredbåndsinternet af ordentlig kvalitet.

En række teleoperatører mener, at Teleklagenævnets afgørelse om at udskyde ikrafttrædelsen af en afgørelse fra IT- og Telestyrelsen er så principiel og betydende for udviklingen af telemarkedet, at de nu stævner Teleklagenævnet ved Østre Landsret.

Samarbejdsgruppen af Alternative Teleopratører (SAT-gruppen), der består af Tele2, Colt Telecom, Updata Danmark og butlerNetworks vil nu have domstolenes vurdering af, om det er rimeligt, at TDC med et enkelt lille klagebrev kan udskyde afgørelsen.

Gruppen håber, at domstolene vil beslutte, at afgørelsen alligevel skal træde i kraft med det samme.

– En stævning mod en offentlig myndighed er et alvorligt skridt. Men vi har at gøre med en sag, der har stor betydning for udviklingen på det danske telemarked, og derfor må vi have afklaret retsstillingen på området, siger Christian Holm Christensen, fra SAT-gruppens sekretariat

Adgang til rå kobber

Sagen handler om teleoperatørernes adgang til TDC's rå kobber.

I januar besluttede IT- og Telestyrelsen i en såkaldt markedsafgørelse, at TDC er forpligtet til at give konkurrenterne adgang til at levere bredbåndsinternet over TDC's kobberlinjer, og at give samhusning i sine centraler for konkurrenterne og deres udstyr.

Samtidig skulle TDC tillade alternative underleverandører af infrastruktur og intern kabling i central-husene.

Men TDC klagede til Teleklagenævnet, som besluttede, at TDC ikke behøver at opfylde kravene, før nævnet er færdig med at behandle klagen.

TDC og de alternative teleoperatører har længe været uenige om vilkårene for ovennævnte vilkår.

TDC flytter aktivt udstyr

Men nu er uenigheden blevet skærpet af, at TDC de sidste par år har været i gang med at flytte det aktive udstyr, som leverer internet, ud af de egentlige telefoncentraler og til såkaldte teknikhuse tættere på kunderne.

Alt sammen for at TDC selv kan levere hurtigere og bedre internet.

Men konkurrenterne mener, at det samtidig forringer deres muligheder for at levere bredbåndsinternet af ordentlig kvalitet.

Konkurrenterne, som typisk fortsat har det aktive udstyr placeret på telefoncentralerne og ikke i de fremskudte teknikhuse, mener nemlig, at de fremskudte teknikhuse laver elektronisk "støj" som påvirker udstyret i telefoncentralerne og dermed begrænser den båndbredde, som konkurrenterne kan levere.

TDC: Det bliver for dyrt
TDC har skrevet i sit klagebrev, at det vil koste selskabet penge, hvis det skal sikre konkurrenterne mod generne.

Samt at selskabet ikke vil acceptere samhusning og kabling på det vilkår, som IT- og Telestyrelsen har fastlagt i sin afgørelse.

– Vi vil gerne have, at domstolene fastslår, at IT- og Telestyrelsens afgørelse fra januar skal træde i kraft med det samme, også selvom TDC har klaget, siger juridisk- og regulatorisk chef i Tele2, Jens Breuner.

SAT-gruppen mener, at Teleklagenævnet med sin udsættelse har sørget for, at konkurrencen er blevet svækket og at borgerne dermed betaler for meget for deres internet.

Gruppen håber, at en afgørelse i domstolene vil få principiel betydning, så alle fremtidige afgørelser fra IT- og Telestyrelsen skal træde i kraft med det samme, uanset om TDC klager.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Pax8

    Den største barriere for AI er ikke teknologi - men at bevise dens forretningsværdi

    Ny leverancemodel gør det lettere og hurtigere for partnere at konfigurere præcis den AI-løsning, der giver kunderne et hurtigere og konkret afkast.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse