RFID-chip er sårbare over for virus

En gruppe europæiske it-specialister er nået frem til, at det er muligt at inficere RFID-chip med en softwarebaseret virus. Det har eksperter ellers tidligere tvivlet på ville være muligt.

På en it konference i Italien vil en gruppe it-eksperter onsdag vise, at det er muligt at inficere radiobrikker - RFID-chip - med virus.

RFID-chip vinder hastigt frem i en række funktioner fra sikkerhed i pas over registrering af forsendelser til bibliotekers udlånssystemer og som afløser for stregkoder i butikker.

Ifølge eksperterne med Andrew S. Tanenbaum i spidsen kan en virus inficere den lille hukommelse i chippen, hvilket mange eksperter ellers hidtil har anset som usandsynligt, skiver Cnet News.

Der findes adskillige former for RFID-chip, og flere har indbygget sikkerhedsfunktioner som kryptering af chippens ID-nummer.

Ifølge it-eksperterne vil det imidlertid i en række situationer være muligt at ændre informationerne i en RFID-chip.

Gruppen af it-eksperterne har sammen med Vrije Universitet i Amsterdam blandt andet påvist, hvordan en svaghed i RFID-chippen kan udnyttes til eksempelvis at underminere et tacking-system.

Gruppen nævner som eksempel et bagagesystem i en lufthavn, der benytter RFID-chip til at registrere bagagen.

Her vil en virus fra en inficeret RFID-chip kunne sprede sig til anden bagage og rejse videre til andre lufthavne, når den inficerede chip bliver scannet.

Relevante link

Sårbarheder i RFID-chip

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S