RFID-chip er sårbare over for virus

En gruppe europæiske it-specialister er nået frem til, at det er muligt at inficere RFID-chip med en softwarebaseret virus. Det har eksperter ellers tidligere tvivlet på ville være muligt.

På en it konference i Italien vil en gruppe it-eksperter onsdag vise, at det er muligt at inficere radiobrikker - RFID-chip - med virus.

RFID-chip vinder hastigt frem i en række funktioner fra sikkerhed i pas over registrering af forsendelser til bibliotekers udlånssystemer og som afløser for stregkoder i butikker.

Ifølge eksperterne med Andrew S. Tanenbaum i spidsen kan en virus inficere den lille hukommelse i chippen, hvilket mange eksperter ellers hidtil har anset som usandsynligt, skiver Cnet News.

Der findes adskillige former for RFID-chip, og flere har indbygget sikkerhedsfunktioner som kryptering af chippens ID-nummer.

Ifølge it-eksperterne vil det imidlertid i en række situationer være muligt at ændre informationerne i en RFID-chip.

Gruppen af it-eksperterne har sammen med Vrije Universitet i Amsterdam blandt andet påvist, hvordan en svaghed i RFID-chippen kan udnyttes til eksempelvis at underminere et tacking-system.

Gruppen nævner som eksempel et bagagesystem i en lufthavn, der benytter RFID-chip til at registrere bagagen.

Her vil en virus fra en inficeret RFID-chip kunne sprede sig til anden bagage og rejse videre til andre lufthavne, når den inficerede chip bliver scannet.

Relevante link

Sårbarheder i RFID-chip

Navnenyt fra it-Danmark

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job