RFID-chip er sårbare over for virus

En gruppe europæiske it-specialister er nået frem til, at det er muligt at inficere RFID-chip med en softwarebaseret virus. Det har eksperter ellers tidligere tvivlet på ville være muligt.

På en it konference i Italien vil en gruppe it-eksperter onsdag vise, at det er muligt at inficere radiobrikker - RFID-chip - med virus.

RFID-chip vinder hastigt frem i en række funktioner fra sikkerhed i pas over registrering af forsendelser til bibliotekers udlånssystemer og som afløser for stregkoder i butikker.

Ifølge eksperterne med Andrew S. Tanenbaum i spidsen kan en virus inficere den lille hukommelse i chippen, hvilket mange eksperter ellers hidtil har anset som usandsynligt, skiver Cnet News.

Der findes adskillige former for RFID-chip, og flere har indbygget sikkerhedsfunktioner som kryptering af chippens ID-nummer.

Ifølge it-eksperterne vil det imidlertid i en række situationer være muligt at ændre informationerne i en RFID-chip.

Gruppen af it-eksperterne har sammen med Vrije Universitet i Amsterdam blandt andet påvist, hvordan en svaghed i RFID-chippen kan udnyttes til eksempelvis at underminere et tacking-system.

Gruppen nævner som eksempel et bagagesystem i en lufthavn, der benytter RFID-chip til at registrere bagagen.

Her vil en virus fra en inficeret RFID-chip kunne sprede sig til anden bagage og rejse videre til andre lufthavne, når den inficerede chip bliver scannet.

Relevante link

Sårbarheder i RFID-chip

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo