RFID-chip er sårbare over for virus

En gruppe europæiske it-specialister er nået frem til, at det er muligt at inficere RFID-chip med en softwarebaseret virus. Det har eksperter ellers tidligere tvivlet på ville være muligt.

På en it konference i Italien vil en gruppe it-eksperter onsdag vise, at det er muligt at inficere radiobrikker - RFID-chip - med virus.

RFID-chip vinder hastigt frem i en række funktioner fra sikkerhed i pas over registrering af forsendelser til bibliotekers udlånssystemer og som afløser for stregkoder i butikker.

Ifølge eksperterne med Andrew S. Tanenbaum i spidsen kan en virus inficere den lille hukommelse i chippen, hvilket mange eksperter ellers hidtil har anset som usandsynligt, skiver Cnet News.

Der findes adskillige former for RFID-chip, og flere har indbygget sikkerhedsfunktioner som kryptering af chippens ID-nummer.

Ifølge it-eksperterne vil det imidlertid i en række situationer være muligt at ændre informationerne i en RFID-chip.

Gruppen af it-eksperterne har sammen med Vrije Universitet i Amsterdam blandt andet påvist, hvordan en svaghed i RFID-chippen kan udnyttes til eksempelvis at underminere et tacking-system.

Gruppen nævner som eksempel et bagagesystem i en lufthavn, der benytter RFID-chip til at registrere bagagen.

Her vil en virus fra en inficeret RFID-chip kunne sprede sig til anden bagage og rejse videre til andre lufthavne, når den inficerede chip bliver scannet.

Relevante link

Sårbarheder i RFID-chip

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S