Pixelsalg til kunstere skal udvikle niche-CMS

Tema: Et par selv-erklærede hippier sælger pixel-plads i en online-mosaik til landets billedkunstnere. Pengene fra pixel-salget bruger de på at udvikle deres niche-CMS.

Det lyder lidt flippet, og det er det egentlig også: To århusianske studerende, Martin Have og Thomas Jacobsen, er i færd med at skabe et kunst-statement på nettet i form af en mosaik, der kommer til at bestå af tusinder af malerier fra billedkunstnere over hele landet.

Mosaikken vil ligge på nettet frem til 2011, og værket er færdigt, når alle brikker er udfyldt med malerier, som kunstnere selv har uploadet på sitet.

Plagiat af britisk site

Kunstnerne køber sig til plads på sitet for en krone per pixel og får til gengæld for deres bidrag mulighed for at linke til deres egen hjemmeside, og på den måde reklamere for sig selv.

Derudover får kunstnerne tilbudt et gratis system til webpublicering, CMS, som de to århusianske iværksættere selv har udviklet - med mulighed for at købe flere funktioner til.

Ideen om at sælge pixel stammer fra en ung studerende fra England, som på fire måneder solgte pixels for en million dollars på sin milliondollarhomepage.com. Det har siden inspireret mange til at sætte pixels til salg på deres egne hjemmesider i en lang stribe plagiater.

En smuk tanke

- Selvfølgelig handler det også om at sælge vores system. Men er det ikke også en smuk tanke?, siger Thomas Jacobsen, som læser informationsvidenskab.

Sammen med makkeren Martin Have, som er konservatorieuddannet, startede han sidste år CMS-virksomheden Bricksite.

- Det er ikke gratis at udvikle et CMS, men vi kan ligeså godt forære grundpakken væk. Så får vi sandsynligvis kunder senere. Men vi vil også gøre noget for kunsten, erklærere Thomas Jacobsen.

Han mener, at det er vigtigt med et pusterum på nettet, hvor alt ellers går så stærkt og hele tiden forandrer sig. Mosaikken skal være med til at skabe lidt ro

- Det er lidt hippieagtigt, men i stormen af hjemmesider er det rart med noget, der er varigt, siger han.

Det blå ocean

Virksomheden Bricksite vil satse på CMS-løsninger til nicherne.

Det kan være til nye musikbands, der har brug for noget online-opmærksomhed, men ikke har nogen penge i starten. Det kan også være kokke, økologiske landmænd eller bilforhandlere, forklarer Thomas Jacobsen.

- Vi skal ikke ud og konkurrere med de tunge CMS-drenge. Vi forfølger en Blue Ocean-strategi, siger han med henvisning til det speciale, han er i gang med at skrive, hvor Blue Ocean er den nye hype inden for strategitænkning.

Kort fortalt befinder man sig i det røde ocean, hvis man slås hidsigt med konkurrenterne. I det blå ocean er man ligeglad med konkurrenterne, fordi man har et unikt produkt.

Relevante link

Kunstmosaik.dk

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS